MotoGP

Официјално: Зарко се приклучи на LCR Honda

Јохан Зарко се враќа во MotoGP и во последните три трки од сезоната ќе вози за LCR Honda.

Следете нè на:

Јохан Зарко се враќа во MotoGP и во последните три трки од сезоната ќе вози за LCR Honda.

Јохан Зарко се враќа во MotoGP и ќе биде замена за Такааки Накагами во LCR Honda. Французинот, кој веднаш по трката во Мисано го раскина договорот со KTM, ќе настапи на трките кои ќе се возат на Филип Ајленд, Сепанг и Валенсија. Поради повреда, Накагами мора да замине на операција на рамото.

На овие трки може да се гледа и како шанса за Зарко да покаже дека се уште има потенцијал, во случај Хорхе Лоренцо да продолжи со лошиот настап во тимот на Honda. Не смее да се заборави дека и тест возачот на HRC е исто така достапен.

„Ова е одлична можност за мене“, изјави Зарко. „Навистина сум благодарен што ми го овозможија ова. Ќе дадам се од себе за да постигнеме добри резултати. Секако и дека ќе уживам додека возам бидејќи после овие три трки, можеби подолго време нема да бидам дел од MotoGP.“

„Сакам да им се заблагодарам на KTM што го раскинаа договорот. Тоа ми овозможи да продолжам да се натпреварувам со друг мотоцикл. Знам дека ќе уживам на трката на Филип Ајленд. Таа е брза патека и ми се допаѓа кога возам таму.“

„Се надеваме дека ќе имаме добар настап. Целта е да бидеме брзи.“

 DSC3099 copy

И покрај шпекулациите кои се појавија во однос на иднината на Лоренцо во LCR, првиот човек на тимот Лучио Чекинело изјави дека било негова идеја да се потпише договор со Зарко.

„Жал ни е што Накагами мора да ги пропушти последните три трки од сезоната, но од друга страна знаеме дека повредите се дел од овој спорт“, изјави Чекинело. „На директорот на HRC, Тецухиро Кувата и на тимскиот менаџер, Алберто Пуиг, им предложив да потпишеме договор со Зарко. Тие го прифатија моето мислење.“

„Кога се сретнав со Зарко тој веднаш покажа интерес и заедно работевме за да дојдеме до договор. Ние ќе му обезбедиме целосна подршка на Јохан. Тој е возач кој во досегашниот дел од неговата кариера покажа дека е врвен професионалец.“

Зарко, кој во двете сезони кои ги помина во Tech3 Yamaha шест пати се искачи на подиумот, побара предвремено раскинување на договорот со КТМ откако не успеа да се прилагоди на RC16.

Првично тој не требаше да биде дел од КТМ следната сезона. Но тимот одлучи порано да ја прекине соработката. Јасно ставија до знаење дека нема да му пречат на Французинот доколку успее да најде нов тим оваа сезона.

За возачот со број 5 постоеја шпекулации дека во следната сезона би можел да биде тест возач на Yamaha, но и дека би можел да го преземе местото на Хорхе Лоренцо.

Зарко ќе настапува со мотоциклот на Накагами кој има спецификации за 2018 година. Неговиот нов тимски колега, Кал Кратчлоу, настапува со помоќна машина.

Накагами последен пат оваа сезона ќе настапи на трката во Мотеги која ќе се одржи овој викенд. После тоа ќе замине на операција.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.