MotoGP

Распоред за следење на МотоГП Катар 2021

МотоГП шампионатот официјално започнува утре со првите тренинг сесии. Погледнете го распоредот за викендот и не заборавајте, МотоГП трката во недела започнува во 19 часот по наше време.

Следете нè на:

 

МотоГП шампионатот официјално започнува утре со првите тренинг сесии. Погледнете го распоредот за викендот и не заборавајте, МотоГП трката во недела започнува во 19 часот по наше време.

Прекрасната патека Лосаил лежи на работ од Доха, главниот град на Катар. Беше изградена за помалку од една година, а нејзината изградба чинеше 58 милиони американски долари, и вклучи ангажирање на повеќе од 1000 работници кои деноноќно работеа за патеката да биде подготвена пред почетокот на првата трка во 2004 година.

katar motogp

Патеката има должина од 5,4 километри, а обиколена е со вештачка трева која треба да го спречи песокот од околината да навлезе на патеката. Составена е од 16 свиоци од кои 6 се леви, а 10 десни. Најдолгиот правец изнесува 1068 метри, а најголемата брзина забележана на патеката изнесува 351,2 км/ч.

Со поставувањето на надворешното осветлување, во 2008 за прв пат во историјата се возеше ноќна трка, нешто по што остана препознатлива трката за Големата Награда на Катар.

Возбудувањата започнуваат утре (петок) според следниот распоред:

Петок 26.03.2021 | Спорт Клуб 3
11:50 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
12:45 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 1
13:40 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
16:10 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
17:05 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
18:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2

Сабота 27.03.2021 | Спорт Клуб 3
11:25 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
12:20 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
13:15 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
15:30 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
16:25 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
17:20 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
18:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP –  КВАЛИФИКАЦИИ

Недела 28.03.2021 | Спорт Клуб 3
16:00 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРКА
17:20 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРКА
19:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРКАБи можело да ве интересира

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Ривалите на Французинот добро се сеќаваат на минатата година. Но ова е 2021-ва и ништо не е гарантирано.

Хорхе Лоренцо вели дека Марк Маркез возел без никаков страв на првата трка после долгата пауза која ја имаше поради операцијата на раката. Според поранешниот шампион, лошиот баланс помеѓу предната и задната гума е главната причина за излетувањата во Портимао.

Suzuki претстави подобрена верзија на GSX-S1000. Новата машина сега е помоќна од било кога досега.

Реа и ZX-10RR беа подобри од Кал и М1 на патеката во Арагон.

Од вториот до осмиот круг има најголемо оптоварување врз сопирачките. Пред крајот на трката, притисокот врз нив се намалува за 20 проценти, велат од Brembo.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.