MotoGP

Pramac: Хорхе Мартин ќе пропушти уште двe МотоГП трки

Pramac Ducati откри дека планираат Хорхе Мартин да се врати на трката во Муџело. Тоа значи дека тој ќе ги пропушти трките во Херез и Ле Ман.

Следете нè на:

 

Pramac Ducati откри дека планираат Хорхе Мартин да се врати на трката во Муџело. Тоа значи дека тој ќе ги пропушти трките во Херез и Ле Ман.

Pramac Ducati соопшти дека не очекува повредениот дебитант Хорхе Мартин да се врати на патеките пред трката во Муџело. Тоа значи дека Мартин, кој претрпе неколку повреди во инцидентот кој се случи за време на тренингот во Портимао, нема да биде дел од следните два настани. На следните две трки во Херез и Ле Ман него ќе го замени Тито Рабат.

jorge martin txt 23 04

Трката во Италија е закажана да се оддржи помеѓу 28-ми и 30-ти мај. Мартин, мораше веднаш да замине во болницата во Барселона каде му беше направена операција на десната рака и десниот зглоб. На другите повреди кои ги има на левата и десната рака како и на левото колено, немаше потреба да се направи операција.

На една од трките во Доха, Мартин ја освои пол позицијата, беше лидер одреден период од трката и на крајот заврши на подиумот. Тој ќе остане во болница на опсервација во следните 72 часа.

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.