MotoGP

Потврден календарот за MotoGP сезоната 2020

Објавена е конечната верзија на календарот за MotoGP сезоната 2020

Следете нè на:

Објавена е конечната верзија на календарот за MotoGP сезоната 2020

Потврдена е финалната верзија на MotoGP календарот за сезоната 2020. Датите и местата остануваат исти како што беа и на привремениот распоред а единствена разлика е тоа што трката во Брно, Република Чешка, веќе не е предмет на договор.

Исто така, под знак прашалник останува и патеката во Финска, КимиРинг, која уште нема добиено официјално одобрение.

 DSC3637 copy copy copy copy

После официјалните предсезонски тестови во Сепанг и Лосаил, сезоната 2020 ќе почне со трката во Катар на почетокот на март.

Трката во Тајланд, наместо во октомври ќе се оддржи на 22-ри март а потоа тимовите од MotoGP шампионатот заминуваат во Остин, која останува трета трка од сезоната откако го промени местото со Аргентина.

Промени има и кај трката која се вози во Заксенринг и која сега ќе се оддржи пред онаа која се вози во Асен. Трката во Финска е закажана за 12-ти јули а претходно имаме три неделна пауза.

 Последните неколку трки остауваат исти. Најпрвин е триото Мотеги – Филип Ајленд – Сепанг а шампионатот ќе заврши кон средината на ноември со трката во Валенсија.

Официјални тестови после трките ќе има по завршувањето на трката во Херез и Барселона. Специјален тест за пневматиците ќе се оддржи на КимиРинг помеѓу 15-ти и 16-ти јуни а приватен MotoGP тест ќе имаме во Мисано помеѓу 15-ти и 16-ти септември.

2020 MOTOGP КАЛЕНДАР
Рунда Датум Трка Патека
1 8 Март Qatar* Losail International Circuit
2 22 Март Thailand Chang International Circuit
3 5 Април Americas Circuit of the Americas
4 19 Април Argentina Termas de Rio Hondo
5 3 Мај Jerez Circuito de Jerez - Angel Nieto
6 17 Мај France Le Mans
7 31 Мај Italy Mugello
8 7 Јуни Catalunya Circuit de Barcelona - Catalunya 
9 21 Јуни Germany Sachsenring
10 28 Јуни Netherlands TT Circuit Assen
11 12 Јули Finland** KymiRing
12 9 Август Czech Republic Brno
13 16 Август Austria Red Bull Ring - Spielberg
14 30 Август Great Britain Silverstone
15 13 Септември San Marino Misano
16 4 Октомври Aragon MotorLand Aragon
17 18 Октомври Japan Motegi
18 25 Октомври Australia Phillip Island
19 1 Ноември Malaysia Sepang
20 15 Ноември Valencia Comunitat Valenciana - Ricardo Tormo

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Започна одбројувањето до петтото издание на Distinguished Gentleman’s Ride, настан кој ќе се одржи на 27-ми септември.

Викендов се вози 8-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин повторно ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

По шест извозени трки во МотоГП шампионатот Андреа Довициозо е на чело на табелата со 76 освоени бодови.

Викендов се вози 7-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

Во продолжение ќе ги најдете информациите за Австриската патека како и распоред за следење на МотоГП трката.

Пристигнаа првите информации од МФМ за годинешното 29-то по ред мото рели Македонија - Независност 2020.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.