MotoGP

Одложени Муџело и Каталуња

На денешниот состанок на ФИМ, ИРТА и Дорна Спорт беше одлучено да се одложат и трките во Италија и Шпанија.

Следете нè на:

На денешниот состанок на ФИМ, ИРТА и Дорна Спорт беше одлучено да се одложат и трките во Италија и Шпанија.

Според планираниот календар трката на патеката Муџело требаше да се вози на 31-ви мај, а трката на патеката Каталуња на 7-ми јуни. Во согласност со препораките за заштита од корона вирусот и моменталната состојба со заразените во Италија и Шпанија надлежните сметаат дека до јуни ќе нема услови за одржување на трките. Во очекување сме на новиот календар откако претходната недела беа одложени и трките во Франција и Шпанија.

motogp odlozena

Со оглед на тоа што сите досегашни трки беа одложени, ќе биде тешко да се најде датум за презакажување на истите, но останува да видиме какво решение ќе најде Дорна. Следна трка во календарот за сега е Захсенринг во Германија на 21-ви јуни.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.