MotoGP

Објавен распоредот за MotoE 2019 Светскиот Куп

Оваа серија ќе се оддржува за време на петте Европски Гран При трки и ќе се потпира на тимовите кои се веќе дел од MotoGP гаражата.

Следете нè на:

 

FIM е подготвена на оваа серија со електрични мотоцикли да и даде уште една шанса. Овој пат, тие и дадоа задача на Dorna (која ги има медиусмките права за MotoGP и WorldSBK) да се справи со сите детали.

FIM Enel MotoE World Cup Energica Ego race bike 04 copy

Оваа серија ќе се оддржува за време на петте Европски Гран При трки и ќе се потпира на тимовите кои се веќе дел од MotoGP гаражата. Овие тимови ќе се натпреваруваат со Energica Evo Corse електричен супербајк кој пак е многу сличен со уличната верзија.

Сѐ уште не знаеме кои се возачите кои ќе настапат со оваа машина која развива 160 коњски сили, но воопшто не се сомневаме дека таа ќе биде интересна за публиката.

За време на трката во Арагон очекуваме да ги знаеме и имињата на возачите. Она што во моментов го знаеме е распоредот на трките. 2019 MotoE Свесткиот Куп ќе се оддржи во Херез, Ле Ман, Захсенринг, Шпилберг и Мизано.

Распоредот за 2019 MotoE Светскиот Куп:

5-ти Мај, Херез, Шпанија

19-ти Мај, Лен Ман, Франција

7-ми Јули, Захсенринг, Германија

11-ти Август, Шпилберг Австрија

15-ти Септември, Мизано, Сан Марино

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.