MotoGP

Објавен првичниот MotoGP календар за сезоната 2020

Денеска беше објавена првичната верзија од MotoGP календарот за сезоната 2020.

Следете нè на:

 

Денеска беше објавена првичната верзија од MotoGP календарот за сезоната 2020.

Денеска беше објавена првичната верзија од MotoGP календарот за сезоната 2020. Бројот на трки е зголемен и сега ќе изнесува 20 а тоа се должи на вклучувањето на патеката во Финска. Меѓу другите позабележителни проемни е и трката во Тајланд која во 2020 година ќе биде втора трка од сезоната. Британската Гран При трка е поместена една недела подоцна од стандардниот термин и во иднина ќе се одржува на 30-ти август.

2020 MotoGP календар

08 Март Катар - Losail International Circuit

22 Март Тајланд - Chang International Circuit

05 Април Америка - Circuit of the Americas

19 Април Аргентина- Termas de Rio Hondo

03 Мај Шпанија - Circuito de Jerez – Ángel Nieto

17 Мај Франција - Le Mans

31 Мај Италија- Autodromo del Mugello

07 Јуни Каталуња - Barcelona - Catalunya

21 Јуни Германија - Sachsenring

28 Јуни Холандија- TT Circuit Assen

12 Јули Финска - KymiRing

09 Август Чешка - Automotodrom Brno

16 Август Австрија - Red Bull Ring-Spielberg

30 Август Велика Британија - Silverstone

13 Септември Сан Марино - Misano World Circuit Marco Simoncelli

04 Октомври Арагон - MotorLand Aragón

18 Октомври Јапонија - Twin Ring Motegi

25 Октомври Австралија - Philip Island

01 Ноември Малезија - Sepang International Circuit

15 Ноември Валенсија - Comunitat Valenciana-Ricardo Tormo

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Кон крајот на годината Ducati ќе пушти во продажба целосно нова верзија на Multistrada.

Марк Маркез успеа во последниот круг да го победи Фабио Куартараро на трката која се возеше во Мисано и ја зголеми предноста на табелата на 93 поени.

Марк Маркез вели дека и покрај фрустрациите кои ги имаше на последните две трки, не се потребни драстични промени со оглед на тоа дека има удобна предност во генералниот пласман.

Андреа Довициозо вели дека сеќавањата му се вратиле набрзо по тешкиот пад на Британската Гран При трка но дека сепак морале да му кажат што го предизвика инцидентот.

Викендов се вози 13-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

Победникот на трката во Силверстоун, Алекс Ринс, вели дека е мотивиран и подготвен за борба за првата позиција на трката која се вози овој викенд.  Откако се опорави од повредата на патеката се враќа Јоан Мир.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.