MotoGP

MotoGP: Роси не планира да се повлече

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Следете нè на:

 

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Откако стартуваше од 18-тата позиција, Роси набргу по стартот излета надвор од патеката по судирот кој го имаше со Јоан Мир. Деветкратниот шампион вели дека и покрај катастрофалната трка, не планира да се повлече од натпреварувањето.

Возачот на Monster Energy Yamaha во текот на викендот го следеа неколку несреќи и поради тоа не можеше да се натпреварува со најдобрите возачи.

Velentino Rossi gravel txt 13 06

Но и покрај тоа што вели дека љубовта кон овој спорт го поттинува да се трка и на 40 годишна возраст, Роси признава дека не размислува за повлекување и покрај лошиот викенд кој го имаше на патеката во Муџело.

„Ова беше еден од најлошите викенди бидејќи дојдовме на оваа патека со големи очекувања. За жал работите не се исполнија онака како што очекувавме а јас не бев брз на ниту една сесија. Направив голема грешка на втората квалификациска сесија а после тоа работите станаа уште потешки.“

„Стартот од последниот ред е секогаш тежок а плус загубив многу после контактот со Мир.“

„На трката во Остин, пред само еден месец, бев многу блиску до победа. Мораме да останеме концентрирани и да дадеме се од себе и кога работие не се одвиваат онака како што посакуваме. Но сега не е време Yamaha и нашите фанови да бидат загрижени и само ќе порачам дека не планирам да се повлечам од трките.“

Иако Роси потврди дека останува дел од серијата и во иднина, сепак призна дека направил неколку грешки кои не се карактеристични за него и неговиот тим.

„Кога си бавен работите стануваат потешки бидејќи мора да испробуваш многу работи. Се обидов оваа година да бидам добро подготвен бидејќи знам дека минатата година за време на трките помеѓу Муџело и Заксенринг освоив многу поени.“

„Во Ле Ман беше голема мешаница а направивме и неколку грешки во Муџело. Доколку не направев некои од нив, работите ќе беа многу поинакви и ќе имавме поинаква трка.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун.

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Kawasaki објавија детали од нивната оф роуд линија на мотоцикли за сезоната 2020.

Ако мислевте дека новиот авантуристички мотоцикл на КТМ е убав тогаш што мислите за новата 790 Adventure R Rally верзија?

Маверик Вињалес смета дека Хорхе Лоренцо следната трка треба да ја почне од последниот ред. „Изгледаше како почетничка грешка а тој е неколкукратен шампион.“

Андреа Довициозо го прифати извинувањето на Хорхе Лоренцо но сепак е разочаран од резултатот на неделната трка. Смета дека Лоренцо треба да добие казна.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.