MotoGP

MotoGP: Продолжува соработката меѓу Довициозо и Ducati

Дукати го обезбеди потписот на Довициозо, но сѐ уште не е познато кој ќе биде негов тимски колега.

Следете нè на:

 

Ducati потврди дека Андреа Довициозо ќе остане дел од нивниот тим и во следните две години. Со ова завршија шпекулациите дека Италијанецот не е задоволен од првичната понуда за продолжување на договорот и ќе остане дел од тимот, чие што седиште е во Болоња, најмалку до крајот на 2020 година.

dovi pobeda

Постоеја гласини дека вицешампионот од минатата сезона е незадоволен од финансиската понуда. Но, откако беше потпишан договорот меѓу двете страни за време на трката во Ле Ман која се оддржа изминатиот викенд, се чини дека разликите меѓу двете страни се надминати.

Во моментов сѐ уште не е познато кој ќе биде неговиот тимски колега. Засега најголеми шанси му се даваат на Џек Милер. Актуелниот возач, Хорхе Лоренцо, има големи шанси да премине во тимот на Suzuki додека пак се чини дека Андреа Ианоне ќе се врати во Pramac сателитскиот тим.

Би можело да ве интересира

„Ќе биде подобро за сите, секако тука е и Moto2 серијата, доколку го имаат овој нов стил на возење - Moto2 се доближи еден чекор поблиску до MotoGP  со новиот 765cc Triumph мотор“

„Коментарот кој го даде Алберто Пуиг предизвика реакција кај неговиот поранешен MotoGP возач Дани Педроса“

„Сега откако си замина најлесниот возач во серијата, првиот човек на Ducati Џиџи Дал’Игна смета дека би било фер за сите доколку има минимална тежина“

„Дали возиме или одиме во вселената?“

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.