MotoGP

MotoGP: Објавена првична верзија на календарот за 2019 година

MotoGP ја објави првичната верзија на календарот за сезоната 2019.

Следете нè на:

 

Шампионатот кој ќе содржи 19 трки нема некои значителни промени. Првата трка ќе стартува во Катар на 10-ти Март, а последната ќе се вози во Валенсија на 17-ти Ноември. Следната сезона исто така нема да има нови трки со оглед на тоа дека Финска и Мексико беа приморани да го одложат влегувањето во шампионатот.

714940

Најголема промени има кај трките кои ќе се возат едно по друга. Во првата група се Мизано, Арагон и Асен додека пак Захсенринг ќе им се приклучи на трките во Брно и во Австрија. Ваквата промена доаѓа откако возачите се пожалија на згуснатиот распоред. Досега имаше само две Европски трки кои доаѓаа една по друга, со што се кратеше и летната пауза на само две недели.

00001

Би можело да ве интересира

Пол Еспаргаро има само една цел во текот на зимската пауза: Да оздрави.

На два дена пред официјалното претставување на MotoGP тимот на Honda, Хорхе Лоренцо ќе мора да оди на операција

За Аргентинецот, Николас Кавиглиасо, релито Дакар 2019 беше само второ учество на овој настан. Но и покрај тоа, тој доминираше на поголем дел од трката и со неговата Yamaha YFZ-400 успеа да стигне до првата позиција.

МотоГП тимот на Дукати денеска официјално го претстави Desmosedici GP19.

„Во моментов ми се случуваат навистина убави работи. Треба само да продолжам да работам. Како стареам така чувствувам дека станувам се подобар“ – Џек Милер

Австралиецот Тоби Прајс победи на Релито Дакар 2019. 31 годишниот возач ги надмина сите очекувања откако целото рели го возеше со повреда на раката. Ова е втора победа на Дакар за Прајс откако истото му успеа и во 2016 година.  Во 2017 година ја скрши ногата на четвртата етапа а минатата година заврши на второто место.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.