MotoGP

MotoGP гласини: Honda ги отфрли гласините дека Лоренцо планира да се пензионира

Во најновите гласини кои ги носиме од MotoGP, Honda ги отфрли информациите дека Лоренцо планира да се повлече од трките. Реагираа и на одлуката на Меландри кој реши дека е време да стави крај на кариерата.

Следете нè на:

Во најновите гласини кои ги носиме од MotoGP, Honda ги отфрли информациите дека Лоренцо планира да се повлече од трките. Реагираа и на одлуката на Меландри кој реши дека е време да стави крај на кариерата.

Шефот на Honda, Тецухиро Кувата ги отфрли гласините дека Хорхе Лоренцо планира да се повлече од трките поради постојаните проблеми кои ги има со повредите како и лошиот настап со RC213V. Поранешниот шампион минатата година потпиша две годишен договор со тимот а првиот човек на HRC очекува тој да го исполни договорот. (Marca)

Откако Марко Меландри објави дека по завршувањето на актуелната сезона во Супербајк шампионатот ќе ги напушти трките, поранешниот шеф, Фаусто Гресини, му одаде почест на возачот. Гресини вели дека Меландри заслужил повеќе титули во својата кариера. Италијанецот има само една титула која ја освои во 2002 година во класата од 250cc. Во 1999 година заврши на второто место во категоријата од 125cc а на истата позиција се најде и во 2005 година кога беше дел од MotoGP. (GPOne.com)

Данило Петручи го помина тестот и сега има возачка дозвола. Возачот на Ducati пред трката во Германија се шегуваше дека поради тоа е малку нервозен во пресрет на трката во Заксенринг. (Gazzetta Dello Sport)

motogp gossip txt 11 07

Валентино Роси зборува за најлошата половина која ја имал од една MotoGP сезона откако на првите девет трки успеа да освои само 80 поени. Деветкратниот шампион се најде зад Маверик Вињалес на табелата. (Gazzetta Dello Sport)

Олимпискиот и светски скијачки шампион, Марсел Хиршер, имаше специјален настап со Red Bull KTM RC16 MotoGP мотоциклот на патеката во Австрија. Хиршер призна дека им се восхитува на MotoGP возачите а омилен натпреварувач му е Валентино Роси. (Speedweek)

MotoGP тимовите продолжуваат со тестовите и во текот на летната пауза. Дани Педроса и Мика Калио од КТМ ќе се упатат во Брно каде ќе тестираат во периодот од 9-ти до 11-ти јули. На 22-ри јули, Педроса сам ќе настапи на патеката во Австрија. Ducati и Suzuki исто така планираат тестови кои ќе ги одржат кон крајот на месецот. (MotoGP.com)

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.