MotoGP

Маркез: Речиси е невозможно да го урнам рекордот на Агостини

Марк Маркез одбива да прифати дека е невозможно да се урнат рекордите на Џакомо Агостини но во моментов не сака да размислува на тоа.

Следете нè на:

 

Марк Маркез одбива да прифати дека е невозможно да се урнат рекордите на Џакомо Агостини но во моментов не сака да размислува на тоа.

Марк Маркез одбива да прифати дека е невозможно да се урнат рекордите на Џакомо Агостини но во моментов не сака да размислува на тоа.

Откако ја освои осмата титула, шеста во премиерната класа, возачот на Repsol Honda се искачи на четвртата позиција на вечната листа на возачи со најмногу титули и сега е пред Џон Суртес и Фил Рид.

Во моментов пред него се наоѓаат Валентино Роси, Мајк Хејвуд и Карло Убиали, кои имаат по девет титули, Анхел Нието со 13 титули и лидерот Агостини со 15 шампионски трофеи. А токму Агостини смета дека 26 годишниот возач ќе успее да го надмине неговиот рекорд.

 DSC5532

Сепак Маркез смета дека тоа нема да може лесно да се оствари, пред се поради промените кои ги има во серијата. Агостини, во периодот помеѓу 1968 и 1972 , во иста сезона ги освојуваше титулите во класите од 350cc и 500c.

„Многу го почитувам и ги имам слушнато тие изјави. Не сакам да го употребам зборот невозможно, но би рекол дека е тешко остварливо“, изјави Маркез за време на прославата на титулата.

„Треба да освојам дупло повеќе од она што го имам освоено досега. Никогаш не сум се оптоварувал со титули. Едноставно уживам додека возам и се чувствувам многу среќно што ова е моја секојдневна работа.“

„Се наоѓаме во еден период од MotoGP каде што речиси сите се еднакви, иако бројките во шампионатот не го покажуваат тоа.“

„Имаме четири фабрики кои победуваат и кои се борат за титулата. Тоа значи дека на патеката има најмалку осум мотоцикли кои се способни да победат. “

„Мора постојано да се подобрувате, да учите од поискусните, Валентино, Хорхе или Довициозо но и од помладите возачи како што се Фабио или Вињалес.“

Маркез исто така откри како ја прославил титулата во Бангкок, пред да се врати следниот ден во Шпанија.

„Забавата помина одлично и уште не може да ми се поврати гласот“, изјави Маркез. „Ја прославивме титулата онака како што заслужува. Никогаш не знаете кога ќе го сторите тоа повторно и затоа треба да славите се додека можете.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Викендов на патеката Мотеги во Јапонија ќе се одржи 16-та трка од МотоГП шампионатот.

Kawasaki полека ни открива нови информации околу нивниот „supercharged“ мотоцикл.

Маверик Вињалес вели дека има неверојатно чувство со мотоциклот и на трката која ќе се вози во Јапонија, ќе продолжи да се бори за подобар пласман.

Андреа Довициозо и Данило Петручи до крајот на сезоната имаат за цел да постигнат што е можно подобар пласман.

„Не сме задоволни од последните резултати и во Мотеги ќе испробаме други опции“ - Валентино Роси

Јохан Зарко се враќа во MotoGP и во последните три трки од сезоната ќе вози за LCR Honda.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.