Мотоцикли

Подобрените Aprilia SX125 и RX125 се најдобри пријатели на сите нови возачи

Aprilia објави дека направила мали промени кај SX и RX125 за сезоната 2021.

Следете нè на:

 

Aprilia објави дека направила мали промени кај SX и RX125 за сезоната 2021.

Двата мотоцикли, чија што препорачана цена изнесува 4500 евра, добија подобрувања на моторот, подобри инструменти како и потрошувачка на гориво благодарение на новиот ECU.

SX125, кој за компанијата од Ноале е supermoto за поченици, има 17 инчни тркала. Од друга страна пак верзијата RX125 доаѓа со 21 инчно тркало напред и 18 инчно тркало позади.

Aprilia SX125 and RX125 3

Двата мотоцикли тежат 134 килограми и сега се опремени со „ single-channel “ Bosch ABS систем кој регулира колку може да се крене задното тркало. Покрај ова, имаат и 41mm USD вилушки а ја делат и истата „twin-tube “ челична рамка.

Тие се речиси идентични и во однос на внатрешните делови. Двете машини кои се во согласност со Euro5 стандардот се опремени со 124.2cc 4v едно-цилиндричен мотор кој произведува 14.8bhp при нешто помалку од 10,000rpm како и 8.3lb.ft of torque при 8000rpm. Меѓу промените кои се  направени се и новата комора за согорување како и новиот издув кој сега е поефикасен. За новиот Marelli ECU се вели дека ја подобрува реакцијата на гаста.

Мотоциклте исто така имаат и подобрен LCD дисплеј а исто така има и дополнителен USB приклучок кој се наоѓа под седиштето. Достапна е и „Rally Tribute“ шара која е комбинација на бела, розева и црвена боја.

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.