Мотоцикли

Нови CRF300L и CRF300 Rally модели на Honda

Honda ги замени популарните CRF250L и CRF250L Rally со CRF300L и CRF300 Rally. Новите машини имаат поголема моќност и помала тежина.

Следете нè на:

 

Honda ги замени популарните CRF250L и CRF250L Rally со CRF300L и CRF300 Rally. Новите машини имаат поголема моќност и помала тежина.

Верзијата 250L беше преставена во 2021 година и имаше за цел да обезбеди мотоцикл кој е легален за возење на улица и кој не е премногу агресивен. За кратко време стана голем хит а на многумина им се допадна бидејќи беше лесен за возење и имаше голем потенцијал. Веднаш го прилече вниманието и поради тоа што со него можеше да се поминат многу километри како и одличните можности за авантуристичко возење. А токму тука Honda ги направи најголемите промени кај моделот за сезоната 2021.

CRF300L txt 01 12

За почеток, капацитетот е зголемен од 250cc на 286cc. Тоа пак ослободува дополнителни 2.5bhp. Она што е уште поважно е тоа дека има зголемување за речиси 20% кај максималниот број на вртежи. Крајниот резултат е машина која обезбедува одлични перформанси во текот на целиот период додека возите.

А со цел да ја направи оваа машина уште подобра, Honda ги скрати првите пет брзини. Шестата брзина сега е повисока и е намената за брзо возење. Со новиот мотор доаѓа и нова шасија која е за 2 килограми полесна но и пофлексибилна. За полесно да се справите со непристапниот терен, суспензијата е крената за 10 милиметри напред и 20 милиметри позади.

Honda исто така го крена и моторот кој сега е за 30 милиметри повисок а промени има и кај седиштето кое исто така е повисоко за 5 милиметри. Во споредба со претходната верзија, основата е за 10 милиметри подолга. Ова е направено за да се подобри стабилноста доколку возите со поголема брзина.

CRF300 Rally txt 01 12

Во меѓувреме и Rally верзијата доби одредени промени. За почеток, резервоарот е зголемен за дополнителни 2.7 литри и сега има капацитет од 12.8 литри, со што,  во теорија можете да поминете 408 километри. Седиштето е за 10 милиметри пониско и е обложено со гума. Во моментов се уште не е позната цената на овие машини а се очекува тие да се најдат во продавниците во јануари следната година.

Honda CRF300L: интересни факти

Капацитетот на моторот е зголемен за 36cc.

Промени кај двата модели има и во однос на изгледот. Со новите додатоци, тие сега се многу поагресивни.

Компанијата на неколку места ја намали тежината. Севкупно тоа изнесува 4 килограми.

Во моментов се уште не утврдена точната цена но можете да очекувате таа да се движи помеѓу 5500 и 6100 евра за L и Rally верзиите.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Шесткратниот MotoGP шампион Марк Маркез ја заврши евалуацијата после операцијата која му беше направена во декември.

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

КТМ и формално потврди дека ќе биде дел од MotoGP уште пет години а до крајот на сезоната 2026 на патеката се очекува да има четири RC16 машини.

2021 Sepang MotoGP Shakedown е префрлен во Катар.

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.