Мотоцикли

Голем крузер ќе ни пристигне од BMW?

Не е необично кога одредена компанија со цел да привлече што е можно поголемо внимание, одлучува за време на некое мото шоу да претстави мотоцикл кој се базира на некој иден модел. Но R18 "Departed" кој го видовме за време на мото шоуто во Јокохама има уникатен 1800cc мотор.

Следете нè на:

 

Во последно време, обично конзервативната BMW, ги претставува новите мотори преку рачно изработени мотоцикли, како што е Roland Sands R9, кој подоцна стана RnineT. Дали ова значи дека BMW планира да направи нов голем мотоцикл кој ќе му се спротистави на Harley?

Custom Works Zon е Јапонски производител кој е познат по креирањето на Harley-Davidson модели. Тој многу често користи големи бандаши и мали тркала а тоа очегледно е повторено и на "Departed".  Се чини дека BMW сака да креира мотоцикл кој ќе има 26 инчно задно тркало. Во официјалното соопштение, Јучи Јошизава ова го нарече „прототип на спектакуларен нов Boxer мотор.“ А бидејќи Yamaha и Harley можат да направат традиционални мотоцикли кои имаат мотор со воздушно ладење и кој ги исполнуваат законите за штетни гасови, зошто тоа не би можел да го направи и BMW.

V-twin моторот на Yamaha кој е дел од нивните туринг модели има 2,250 rpm како и 80 коњски сили на задното тркало при само 4000 вртежи во минута. Сигурно мислите дека и BMW може да го постигне ова а во исто време да внимава на Euro 4 регулацијата. После се, кај крузер мотоциклите главни се карактерот и чувството кое го даваат.

bmw cruzer 5

Всушност не е само тоа. Тука е и изгледот!  Се чини дека изгледот е главниот дел зошто тие не сакаат повторно да се вратат на големиот цилиндар. Оклопот кој го има ставено Зон на својот модел ги прави цилиндрите многу поголеми отколку што се реално. Дури малку потсетуваат и на R71 и Harley-Davidson XA.

Последниот крузер на BMW беше R1200C и во текот на годините тие продадоа повеќе од 40 илјади  примероци од овој модел. Според претседателот на BMW Motorrad, Херберт Диес, единствената причина поради која запреле со производство на овој модел е бидејќи повеќе не можеле да ги исполнат очекувањата на потрошувачите како и стандардот за емисија на штетни гасови. Но се чини дека инжинерскиот оддел на компанијата креираше токму таков мотор.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.