Мотоцикли

EICMA 2018: Yamaha ги претстави специјалните верзии GYTR R1 и R3

За време на прес конференцијата која се оддржа на EICMA, Yamaha претстави две изданија на тркачки фокусирани мотоцикли. Тие се креирани со цел да се најдат на врвот во Супербајк и Суперспорт 300 категориите.

Следете нè на:

 

Креирани како дел од Yamaha GYTR развојната програма, ова се мотоцикли од класите R1 и R3 и се исклучиво наменети за возење на тркачка патека.

yamaha gytr r1 4

YZF-R1 GYTR

Овој модел е во црвено бела боја и го прославува јубилејот од 20 години од првото појавување на Yamaha R1 како и неодамнешната победа на трката Suzukа 8 Hours. Овој нов мотоцикл ќе биде достапен во само 20 примероци и е опремен со квалитетни делови кои го прават навистина компетитивен кога е на патеката.

Моделот кој го прикажаа е само прототип, а целосните спецификации како и неговата цена ќе ги дознаеме некаде кон средината на декември. Тогаш ќе можете и да го резервирате, а за да го подигнете ќе треба да ги посетите официјалните претставници на Yamaha во вашата држава.

yamaha gytr r1 1

Меѓу специјалните делови кои ги има овој мотоцикл се ECU и CCU кои овозможуваат анализирање на податоците од вашето возење. Тој исто така има и Öhlins FGRT 219 предна вилушка како и TTX36 GP заден амортизер. Покрај ова, мотоциклот има и титаниумски издув направен од Акраповиќ.

Доколку сите овие додатоци не ви ја зголемуваат возбудата, Yamaha им овозможува на сопствениците на овие мотоцикли да вметнат и дополнителни додатоци од каталогот.

Откако сето ова ќе биде подготвено, се става шасијата со цел да се обезбедат најдобрите можни перформанси. Покрај сето ова, на сопствениците ќе им биде овозможено и да бидат дел од Yamaha Racing Experience 2019 каде што ќе можат да научат како да го извлечат максимумот од овој мотоцикл.

yamaha gytr r1 2

YZF-R3 GYTR

Претставен заедно со уличните модели YZF-R125 и YZF-R3, оваа GYTR верзија доаѓа со целосна опрема која ќе го трансформира вашиот мотоцикл од улична верзија во модел подготвен за настап на тркачката патека.

yamaha gytr r3 1

Ова е постигнато со вклучување на Öhlins тркачката суспензија како и Brembo предни сопирачки. Тука исто така е и титаниусмкиот издув од Акраповиќ како и многуте додатоци кој ги има овој мотоцикл, а кои го прават да биде во согласност со правилата на Суперспорт 300 шампионатот.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.