Домашни

Владата ја укинува патарината за мотоциклите!

Владата ја разгледа и усвои Информацијата согласно која е донесена Одлука за укинување на наплата на надоместот за употреба на патарината за мотоцикли.

Одлуката се донесува заради заложбата на владата за намалување на метежот во сообраќајот, а со самото тоа и намалување на загадувањето на воздухот. Со оваа одлука Владата се надева дека ќе мотивира повеќе граѓани да се префрлат на превоз на две тркала, а истовремено и да одговори на жалбите на мотоциклистите за висината на надоместокот за патарини.

patarina

Според одлуката, мотоциклистите ќе бидат обврзани да застанат во ред зад останатите возила и со намалена брзина да ја поминат наплатната рампа. Истовремено донесена е одлука за поништување на сите казни по основ на неплатена патарина за мотоциклистите во изминатиот период.

Со предложените измени и дополнувања на овој закон, како што соопшти владината прес-служба, ќе се овозможи исполнување на обврската за олеснување на меѓугратскиот превоз утврдена во Националната програма за усвојување на правото на Европската Унија, како земја кандидат, а воедно се обезбедува и правна основа за еднообразна примена на сообраќајните закони.

Дополнително, на предлог на Министерството за финансии, Владата денеска го усвои Предлог на закон за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем наменет за финансирање на Проектот за изградба и инсталација на електронски систем за наплата на патарини по должина Коридорот VIII и автопатот Миладиновци – Штип, кој ќе се склучи меѓу Европската банка за обнова и развој и Јавното претпријатие за државни патишта.

Ова ќе беше одлична вест доколку не се работеше за првоаприлска шега.

Би можело да ве интересира

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Од оваа недела CFMoto станува достапен на три нови локации во државата. 

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

  • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

  • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.