Домашни настани

Најава: Трета Мотокрос трка од Македонскиот шампионат во „Смолево“

МОТО КЛУБ "МК Пелистер " од Битола е организатор на мотокрос натпревар кој ќе се одржи на 10ти Октомври 2021год. на патеката Смолево во Битола.

Следете нè на:

МОТО КЛУБ "МК Пелистер " од Битола е организатор на мотокрос натпревар кој ќе се одржи на 10ти Октомври 2021год. на патеката Смолево во Битола.

ПОСЕБЕН ПРАВИЛНИК ЗА Смолево 2021

motokros bitola 2021

Патеката ќе биде слободна за Тренинг од 29.09 до 02.10 2021, потоа се забранува секакво тренирање, на патеката ќе се извршува санација и подготовка за трката во случај да има измени ќе бидете навремено известени .

Сабота, 09.10.2021
9:00-14:00 Слободен Тренинг

Недела 10.10 2021
Редослед на програмата е еднодневна за 10-ти Октомври.
- 08:00-09:00 технички преглед и верификација во бокс за возачи
- 09:00-09:10 прва седница на жири
- 09:30:09:50 службен тренинг MX85 (задолжителни 3 круга)
- 09:55-10:20 службен тренинг МХ1+MX2 (задолжителни 3 круга)
- 10:25-10:45 службен тренинг МХ3 (задолжителни 3 круга)
- 11:00-11:15 втора седница на жири
- 11:30 Свечено отварaње на трката
- 11:30-11:50 прва трка MX85 (15 минути плус 2 круга)
- 12:00-12:30 прва трка MX1+МХ2 (25 минути плус 2 круга)
- 12:35-12:55 прва трка МХ (15 минути плус 2 круга)
- 13:45-14:05 Втора трка МХ85(15 минути плус 2 круга)
- 14:10-14:40 втора трка МX1+МХ2 (25 минути плус 2 круга)
- 14:45-15:05 втора трка МХ (15 минути плус 2 круга)
- 15:30 трета седница на жири
- 15:45 прогласување на победници

Дозволено е учество на сите мотоцикли кои ги исполнуваат прописите распишани од страна на МФМ.

Адресата на организаторот е :МК Пелистер Битола, тел: 071 263 603.

За галеријата од минатогодишната трка кликнете овде.

Пријави за трката се доставуваат најкасно до 8ми Октомври 2021, по елeктронска пошта на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Организаторот го задржува правото за промена на правилата доколку тоа е потребно по основ на техничка или комерцијална природа, или причини од страна на јавноста. Организаторот ќе ги известува учесниците за какви било промени и новости во натпреварот.

Овој Посебен правилник е усвоен од МК Пелистер Битола и од Комисијата за мотокрос на МФСМ 28.09. 2021 год. Бидејќи трката ќе се одвива во услови на пандемија од КОВИД-19 се молат возачите и нивните екипи да се придржуваат да протоколите пропишани од Министерството за Здравство за справување со пандемијата.

Би можело да ве интересира

Како што најави пред некоја недела, Honda го претстави својот нов турер на база на Africa Twic - NT1100

Асоцијацијата Железен задник или оригинално именувана Iron Butt Association е организација посветена на безбедни и долги патувања со мотор. Глобално има повеќе од 75.000 членови, а оваа есен, го доби и првиот член од Македонија.

Минатата недела, според најавата, во јавност се појави втората епизода од серијалот на Ducati новитети најавен пред еден месец. Овој пат во епизодата Mark your roots претставени беа два нови модели Ducati Scrambler 1100 Tribute PRO и Ducati Scrambler Urban Motard. 

Мото клубот GUARDIAN ANGELS MC на 16-ти октомври ќе го прослави својот 13-ти роденден, а воедно ќе биде организирана и 11-та крводарителна акција.

Да, добро прочита Kawasaki официјлано најави хибриден мотор кој, се разбира, комбинира електрична енергија и стандарден мотор со внатрешно согорување. 

MotoGP на Instagram ги повика фановите да ги испратат своите видео снимки како го поздравуваат докотор. 

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.