×

Предупредување

JFolder: :files: Патеката не е папка. Патека: /home/motori/public_html/images/stories/LF400ST

×

Забелешка

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/LF400ST

Тестови

Наш тест: Wild Wolf 4x4 LF400ST

thumb_LF400ST-1На тест овојпат од Hamachi добивме четвороцикл. Но не било каков, нејќевме да се мачиме со слаби машини, па го возевме "Дивиот Волк". Машина со водено ладење и капацитет од 400цц која развива 24кс, додадете на тоа и 4х4 пренос па добивате идеја што возевме...

Следете нè на:

 

 

LF400ST-1Wild Wolf 4x4 (LF400ST)

На тест овојпат од Hamachi добивме четвороцикл. Но не било каков, нејќевме да се мачиме со слаби машини, па го возевме "Дивиот Волк". Машина со водено ладење и капацитет од 400цц која развива 24кс, додадете на тоа и 4х4 пренос па добивате идеја што возевме. Но да почнеме од почеток, кинеските производители на мотори направија бум на пазарот со евтини скутери и не застанаа на тоа. Го согледаа потенцијалот и на останатите видови на моторцикли, па така веднаш се потрудија да изработат свои верзии и на брзински мотори но и четвороциклите.

ATV (all-terrain vehicle) познат и како Квад или Четвороцикл, по дефиниција е возило наменето за возење по секаков терен. Она што се забележува на прв поглед кај LF400ST се големите тркала кои влеваат надеж дека дефиницијата за АТВ и тоа како важи за него. За успешно да го тестираме "Волкот" го одвезовме по асвалт до земјените патишта на ридовите зад Водно.

LF400STГолеми тркала за кои секаков терен е добредојден

Првите верзии како и секојпат имаат свои мани, но LF400ST веќе е модел кој е во стабилна фаза. Агрегатот за прв пат на пазарот се појави во 2008-ма, па досега се испеглани сите недостатоци. Се работи за четворотактен мотор со водено ладење кој развива 24кс и има зафатнина од 399цц. Четвороциклот има автоматски пренос кој вклучува рикверц, а она што е посебно интересно е дека преносот од 2 на 4 тркала може да се вклучи или исклучи со едноставно притискање на копче.

Импресионираат електронските делови, па така освен префрлањето на преносот, на копче е и сајлата за влечење. Копче кое го имате на самите рачки но и на далечински управувач со кој можете да ја контролирате сајлата и кога не сте качени на четвороциклот. Корисен додаток е и излезот од 12 волти на кој може да се приклучи било каков уред со стандарден конектор (како кај запалка во автомобил).

LF400STАТВ, возило за секаков терен

LF400ST доаѓа со електронски стартер но и рачна курбла која може да се користи по потреба. Менувањето на автоматскиот менувач (паркинг, рикверц, лер и напред) е едноставно и лесно и покрај тоа што збунува поставеноста на самата рачка од левата страна каде се наоѓа и кумлунгот. Со оглед на тоа што во возење немате потреба да ракувате со менувачот можеби е во ред, но сепак делува неприродно.

Кочниците се состојат од дискови на предните и на задните тркала, но целиот состав не влева доверба кога ќе пробате брзо да го запрете чудовиштето кое самото тежи 300кг. Доколку ја додадеме на тоа и тежината на возачот, ќе сватиме дека е потребен систем за кочење на кој ќе можеме да се потпреме во секое време, а не систем на кој ќе се надеваме дека ќе ја заврши својата функција.

Hamachi LF400STHamachi LF400ST

Амортизацијата на моторот е еднаква на предните и на задните тркала, се работи за одлични системи (double wishbone) кои се независни едни со други и нудат стабилно и удобно возење. Не заборавајте дека не треба да претерувате со брзината по нерамен терен бидејќи со секој четвороцикл лесно можете да се превртите. Кај увозникот на Hamachi, LF400ST е деклариран како четвороцикл со две места за седење и покрај тоа што очигледно нема место за сопатник. Технички доколку сакате можете да качите некој зад вас, но самиот четвороцикл од фабрика доаѓа со лепенки кои стрикно забрануваат возење на две лица и предупредуваат на последиците од тоа.

За крај, возењето на Дивиот Волк е забавно. Толку забавно што посакавме неколку дневниот тест да траеше подолго. Моторот има доволно сила да ве извлече од било каква ситуација, а со сајлата за влечење напред и куката на задната страна сигурно ќе можете да го искористите и за попаметни работи од рекреативно возење. Со цена од 3250 евра, Hamachi LF400ST е одличен избор во однос на цената и перформансите кои ги нуди. Моделот може да се погледне во салонот на Хамачи во Скопје, лоциран во близина на Канал 5 телевизија. (контакт тел. 02/20-44-303)

Во продолжение и галеријата од тестот: {gallery}LF400ST{/gallery}Технички карактеристики:

Вид Четвороцикл
Марка Hamachi
Тип LF400ST
Сила на моторот 17.7kw/6000r/min
Работна зафатнинана мотор 400cm
Сопствена маса 300KG
Места за седење 2
Погонско гориво Безоловен
Должина/Ширина/Висина 1993*1093*1120
Осовинска растојание 1233
Дозволено оптоварување на оски /

Дозволени пневматици


25×8-12 / 25×10-12


Би можело да ве интересира

Неделата воопшто не изгледаше како ден на кој ќе се постави нов рекорд во Мото3 класата. Дождот предупредуваше да не се преземаат ризици и да се биде внимателен. Но Чан Онку се погрижи да се случи токму спротивното.

Последната трка од шампионатот ја одбележаа многуте падови, победата на Довициозо и подиумот на Алекс Ринс, а она што беше нај впечатливо беше успехот на Пол Еспергаро кој го донесе КТМ на третата позиција.

GRT Yamaha официјално потврди дека ќе му се приклучи на FIM Светскиот Супербајк шампионат во 2019 година, а Марко Меландри и Сандро Кортезе ќе бидат возачи на екипата.

Џонатан Реа уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите возачи откако постигна најбрзо време на првиот зимски тест кој се оддржа на патеката во Арагон. Пробувајќи го за прв пат  ZX-10RR опремен со новите спецификации, Реа беше за 1.5 секунди побрз од останатите возачи.

Три кратниот светскиот шампион беше именуван за член на MotoGP™ Legend а Шпанецот исто така за време на последната трка од сезоната која се вози во Валенсија ќе биде вклучен и во куќата на славните. Педроса, во 2003 година ја освои титулата во категоријата од 125cc а во 2004 и 2005 година титулата во 250cc. Тој е еден од најуспешните возачи во премиерната класа.

„ Ducati потврди дека нема да биде продолжена соработката со поранешниот MotoGP шампион“

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.