MotoGP

Воопшто нема да биде лесно - Довициозо очекува борба помеѓу Лоренцо и Маркез

„Можеме да се бориме за победа, но Хорхе и Марк исто така се добри на оваа патека. Затоа сметам дека воопшто нема да биде лесно“ - Андреа Довициозо.

Следете нè на:

 

Шансите за осовојување на титулата за возачот на Ducati се далечни, но на шест трки до крајот на сезоната Италијанската компанија веќе го изедначи бројот на победи кои ги постигна минатата година. Разликата е во тоа дека оваа година победите се поделени помеѓу двајцата возачи, Андреа Довициозо и Хорхе Лоренцо, за разлика од лани кога резултатот беше 6-0 за Италијанецот.

DSC 4093

Последната победа на Довициозо на патеката во Мизано беше посебна пред се поради начинот на кој избори да дојде до првото место, а потоа и да се одбрани од нападите на Лоренцо и Маркез.

Победата исто така го искачи Довицизо на второто место на табелата со заостанување од 67 поени зад Маркез и 3 поени предност пред Валентино Роси. Но откако Лоренцо излета за време на претпоследниот круг од трката во Мисано, Довициозо сега има предност од 24 поени пред три кратниот Светски Шампион.

За двајцата возачи не може да се каже дека се најдобри пријатели и има постои голема гордост во однос на тоа кој ќе биде најдобриот возач на Ducati оваа сезона. Ова ќе биде нивна последна сезона како колеги со оглед на тоа дека Лоренцо од следната сезона ќе му се приклучи Маркез во тимот на Honda.

„Со оглед на борбата која ја имаме за титулата, навистина е важно да победиме тука бидејќи ова е една од најдобрите патеки за Хорхе“, изјави Довициозо по завршувањето на трката во Мисано.

А трката која овој викенд ќе се оддржи во Арагон е уште една која му одговара на Лоренцо. Тој веќе има победено тука како возач на Yamaha во 2014 и 2015 година а од 2011 година па се досега на секоја трка тој се наоѓа на подиумот.

Довициозо, кој на оваа патека се искачи на подиумот во 2012 година,  вели дека очекува и Маркез да има добар настап овој викенд.

DSC 2603

„Арагон е навистина добра патека, помалку невообичаена и сосема различна од Мисано. Но ова исто така е и патека на која вообиаено немам добар настап,“ изјави Довициозо. „На тестот кој го оддржавме на крајот на Август постигнавме добро време и мислам дека сега ќе можеме да се бориме за победа. Очекувам да бидам брз но и Хорхе и Марк се исто така добри на оваа патека. Затоа мислам дека нема да биде лесно.“

Доколку некој возач на Ducati успее да победи на трката која ќе се оддржи во недела, тоа ќе значи и четврта победа по ред за Италијанската компанија.

Во моментов, многумина сметаат дека Desmosedici е најдобриот мотоцикл на патеката.Сепак, Довициозо вели дека слабостите кои ги има мотоциклот сè уште се присутни, но сега не се толку очигледни.

„Мислам дека тоа е нормално. Имате предност кај одреден дел на мотоциклот, на пример забрзувањето. Навистина е тешко да креираме мотоцикл кој ќе биде добар во сите делови. Вртење, забрзување, сопирање. Сепак, ДНК-та на Ducati е иста. Она што успеавме да го направиме е да ги подобриме слабите делови кај мотоциклот.“

Во меѓувреме, Лоренцо вели дека ја научил лекцијата од трката во Мизано и дека со нетрпение го чека настапот пред домашната публика.

DSC 3047

„После трката во Мизано одлучив да ги променам работите. Ми стана јасно каде грешам и извлеков некои интересни заклучоци,“ изјави Лоренцо , мислејќи притоа на одлуката да настапи со средни наместо со меки пневматици.

„Сега заминуваме на патеката во Арагон, патека на која мислам дека можеме да ги искористиме предностите кои ги има нашиот мотоцикл. Тестот кој го имавме пред три недели беше навистина позитивен  и сметам дека сме подготвени и имаме одлична цел пред нас. На секој настап кој го имате после некоја несреќа сакате да се покажете дека можете да се борите до самиот крај.“

Би можело да ве интересира

„Сега откако си замина најлесниот возач во серијата, првиот човек на Ducati Џиџи Дал’Игна смета дека би било фер за сите доколку има минимална тежина“

„Дали возиме или одиме во вселената?“

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Алваро Баутиста детално откри како во текот на зимата се прилагодува на мотоциклот на Ducati со кој во сезоната 2019 ќе се натпреварува во Светскиот Супербајк шампионат. Баутиста го имаше своето деби со Aruba.it Ducati во текот на дво-дневниот тест на патеката во Херез и за прв пат го испроба новиот Ducati V4 R Superbike.

Првите луѓе на Светскиот Супербајк шампионат ги потврдија драстичните промени на структурата на серијата кои ќе започнат од 2019 година.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.