MotoGP

Тест во Катар: Вињалес со нетрпение го чека стартот на сезоната

Маверик Вињалес вели дека не може да дочека да почне новата сезона од MotoGP шампионатот. На последниот претсезонски тест тој се фокусираше на новите пневматици а тестот го заврши како најбрз возач.

Следете нè на:

 

Маверик Вињалес вели дека не може да дочека да почне новата сезона од MotoGP шампионатот. На последниот претсезонски тест тој се фокусираше на новите пневматици а тестот го заврши како најбрз возач.

Маверик Вињалес новата сезона ќе ја започне како најбрз возач на последниот претсезонски тест кој се оддржа во Катар.  Возачот на Monster Yamaha на крајот заврши на првото место со предност од 0.033 секунди пред Франко Морбидели од Petronas Yamaha. А за разлика од Куартараро и Морбидели, Вињалес извозе помалку кругови.

По завршувањето на тестот,  пневматиците на Вињалес беа навистина сочувани, за разлика од оние на неговиот тимски колега Валентино Роси, кој за време на последниот ден од тествите извозе осум круга.

„Денеска беше навистина добар ден за нас бидејќи настапивме со веќе искористени пневматици. А плус и условите на патеката беа тешки за возење“, вели Вињалес.

 DSC5377 copy copy copy

„Се обидовме да се адаптираме. Дадов се од себе додека возев со овие пневматици. Се обидов да видам што треба да направам кога условите на патеката не се идеални. “

„Среќен сум бидејќи и тимот работи навистина напорно. После шест дена тестирање се  чувствувам навистина добро со мотоциклот. Треба да продолжиме да работиме, имаме напредок но знам дка можеме повеќе.“

„Искрено навистина уживав за време на последните три дена. Неделата која е пред нас ќе биде навистина долга но со нетрпение го чекам стартот на сезоната.“

„Маверик изгледа навистина добро“, вели тимскиот менаџер Масимо Мерегали. „Секогаш е добро кога ќе се најдете на првото место а ние сме навистина задоволни од неговата брзина.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Како што беше очекувано, трката од МотоГП шампионатот во Херез официјално е одложена.

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – кои од вечерва се намалуваат за, 3.00, 4.50, односно 5.00 денари!

Honda Rebel крузерите добија подобрувања за сезоната 2020.

Шпекулациите дека наместо предвидениот термин од 31-ви мај до 10-ти јуни трката ќе биде преместена за крајот на август се покажаа како неточни, Isle of Man TT 2020 е откажана.

Регулаторната Комисија за Енергетика значително ги намали малопродажните цени на горивата.

Заради Корона вирусот МотоГП класата никако да започне, по првичното откажување на трката во Катар следуваше и одложување на Тајланд, потоа и Америка, а денеска беше одложена и трката во Аргентина.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 12 Јуни 2020 - 13 Јуни 2020
  • Нов Парк
  • Свети Николе

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.