MotoGP

Светлосните панели ќе бидат задолжителни во MotoGP и F1 почнувајќи од сезоната 2022

Хомологациските светлосни панели ќе бидат присутни на секоја MotoGP патека почнувајќи од сезоната 2022.

Следете нè на:

 

Хомологациските светлосни панели ќе бидат присутни на секоја MotoGP патека почнувајќи од сезоната 2022.

MotoGP ќе му се приклучи на F1 и почнувајќи од сезоната 2022, ќе почне да ги употребува светлосните панели кои се користат за презентирање на безбедносни информации.

Панелите имаат за цел да им помогнат на тимовите кои понекогаш имаат проблем да ги видат безбедносните знамиња. Тие ќе бидат управувани од безбедносните маршали а ќе бидат присутни на сите патеки.

Секоја од FIM патеките од MotoGP, World Superbike и Endurance сериите имаат една година да ги инсталираат Т1 или Т2 хомологациските светлосни панели.

Самите панели пак поминуваат низ ригорозни безбедносни проверки и тие се тестираат на различни временски услови.

 DSC4166 copy

Британската компанија „EM Motorsport“ во моментов е единствениот производител кој го помина тестот на FIA за Т1 и Т2 светлосните панели. Сепак, уште неколку други компании се блиску до хомологација на своите производи.

„FIM и FIA делат силна врска во однос на безбедноста и ова само уште повеќе ја засилува нашата соработка“, изјави Франк Вајси од FIM.

„Задолжителната употреба на овие панели на сите патеки кои се дел од FIM и каде се оддржуваат трки од MotoGP, Superbike и Endurance сериите ќе помогне да се обезбедат највисоки безбедносни стандарди на сите патеки.“

Во моментов во Formula 1, промоторот на серијата е задолжен да ги транспортира панелите од една ан друга патека. Ова значи дека другите трки кои се одджуваат на истите патеки не можат да ги користат панелите.

Според новите правила, секој шампионат кој се оддржува на FIA Grade 1 или FIM Grade A патека ќе имаат пристап до оваа технологија.

Проблемот со прегледноста на жолтото знаме оваа година беше сериозен проблем во MotoGP. Голем број на најбрзи кругови на тренинзите и на квалификациите беа постигнати во моменти кога беше кренато жолтото знаме.

Во тој случај резултатот не беше прифатен а многумина од возачите се жалеа дека не биле свесни дека во тој момент било кренато жолтото знаме.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Шесткратниот MotoGP шампион Марк Маркез ја заврши евалуацијата после операцијата која му беше направена во декември.

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

КТМ и формално потврди дека ќе биде дел од MotoGP уште пет години а до крајот на сезоната 2026 на патеката се очекува да има четири RC16 машини.

2021 Sepang MotoGP Shakedown е префрлен во Катар.

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.