MotoGP

Распоред за следење: Grand Prix of The Americas

Третата трка од годинешниот МотоГП шампионат викендов се вози во САД.

Следете нè на:

Третата трка од годинешниот МотоГП шампионат викендов се вози во САД.

Гран при натпреварувањата во Америка имаат долга традиција која ги вклучува легендарните патеки како дејтона, Лагуна сека и Индијанаполис. Во 2013 година беше изградена патеката „Circuit of The Americas“ која со својот изглед, услови и капацитет од 120.000 гледачи стана хит и веднаш влезе во календарот на МотоГП шампионатот.

Grand Prix of The Americas

Со должина од 5,5 километри, патеката е составена од 20 свиоци од кои 11 се леви, а 9 десни. Најдолгиот правец изнесува 1200 метри, а најголемата брзина измерена на патеката изнесува 345,6 км/ч. Рекордот на патеката е во сопственост на Марк Маркез, кој во 2014 година сврте круг за време од 2'03.575.

Возбудувањата започнуваат денеска според следниот распоред:

Петок (01.10.2021) | SportKlub 3
16:00 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
16:50 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
17:50 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 1
20:10 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
21:05 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2
22:05 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
Сабота (02.10.2021) | SportKlub 3
16:00 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
16:50 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
17:50 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
19:30 MOTO GP USA: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
20:25 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
21:05 MOTO GP USA: MOTO GP – КВАЛИФИКАЦИИ
22:05 MOTO GP USA: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
Недела (02.10.2021) | SportKlub 2
17:55 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРКА
19:20 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРКА
21:00 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРКА

Би можело да ве интересира

Како што најави пред некоја недела, Honda го претстави својот нов турер на база на Africa Twic - NT1100

Асоцијацијата Железен задник или оригинално именувана Iron Butt Association е организација посветена на безбедни и долги патувања со мотор. Глобално има повеќе од 75.000 членови, а оваа есен, го доби и првиот член од Македонија.

Минатата недела, според најавата, во јавност се појави втората епизода од серијалот на Ducati новитети најавен пред еден месец. Овој пат во епизодата Mark your roots претставени беа два нови модели Ducati Scrambler 1100 Tribute PRO и Ducati Scrambler Urban Motard. 

Мото клубот GUARDIAN ANGELS MC на 16-ти октомври ќе го прослави својот 13-ти роденден, а воедно ќе биде организирана и 11-та крводарителна акција.

Да, добро прочита Kawasaki официјлано најави хибриден мотор кој, се разбира, комбинира електрична енергија и стандарден мотор со внатрешно согорување. 

MotoGP на Instagram ги повика фановите да ги испратат своите видео снимки како го поздравуваат докотор. 

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.