MotoGP

Хомологациските правила за кацигите одложени до јуни

Гран При комисијата ги одложи до јуни задолжителните хомологациски правила за кацигите.

Следете нè на:

 

Гран При комисијата до јуни ја одложи задолжителната употреба на FIM хомологациските кациги за сите возачи со цел да им даде дополнително време на производителите. Минатата година FIM соопшти дека почнувајќи од 2019 година, сите возачи ќе мораат да настапат со вакви кациги. Сепак, новото правило е одложено до јуни за да може тие дополнително да се тестираат.

Homologation MotoGP Txt 15 02

Како резултат на ова, Гран При возачите (MotoGP, Moto2 and Moto3) како и оние кои се дел од Супербајк шампионатот до 2-ри јуни ќе можат да ги користат ECE, Snell, JIS и FRHPhe-01 кацигите. Новите правила ќе стапат на сила од 3-ти јуни.

Одложена е и втората фаза од примената на хомологациската кацига. „Засега не можеме да дадеме потврда се додека тие не стигнат во лабораториите заедно со неопходните документи. Очекуваме тоа да се случи пред  крајот на февруари“ , се наведува во соопштението кое го испратија од FIM.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.