MotoGP

Довициозо во тесно водство во МотоГП шампионатот

По шест извозени трки во МотоГП шампионатот Андреа Довициозо е на чело на табелата со 76 освоени бодови.

Следете нè на:

 

По шест извозени трки во МотоГП шампионатот Андреа Довициозо е на чело на табелата со 76 освоени бодови.

Годинешниот МотоГП шампионат е специфичен по многу работи, заради Корона вирусот бројот на трки е намален на 14, а по 6 извозени во МотоГП класата го имаме најтесниот резултат до сега.

misano-motogp-motoricommk

Андреа Довициозо е во водство со 76 бодови, зад него со 70 е Фабио Квартараро, а на третата позиција е Џек Милер со 64. Блиската борба продолжува и за следните 6 возачи кои се во разлика од само 7 бодови.

Следната трка повторно се вози на патеката Мизано во Сан Марино, а еден викенд подоцна е трката во Каталуња. Збиениот распоред продолжува со трка на ЛеМан на 11-ти октомври, 18-ти и 25-ти октомври Арагон, 08-ми и 15-ти ноември Рикардо Тормо, а сезоната ќе заврши на 22-ти ноември со трка на патеката Портимао во Португалија.

ПозицијаВозачМоторЗемјаБодови
1 Andrea DOVIZIOSO Ducati ITA 76
2 Fabio QUARTARARO Yamaha FRA 70
3 Jack MILLER Ducati AUS 64
4 Joan MIR Suzuki SPA 60
5 Maverick VIÑALES Yamaha SPA 58
6 Valentino ROSSI Yamaha ITA 58
7 Franco MORBIDELLI Yamaha ITA 57
8 Brad BINDER KTM RSA 53
9 Takaaki NAKAGAMI Honda JPN 53
10 Miguel OLIVEIRA KTM POR 48
11 Pol ESPARGARO KTM SPA 41
12 Alex RINS Suzuki SPA 40
13 Johann ZARCO Ducati FRA 31
14 Francesco BAGNAIA Ducati ITA 29
15 Danilo PETRUCCI Ducati ITA 25
16 Aleix ESPARGARO Aprilia SPA 18
17 Alex MARQUEZ Honda SPA 15
18 Iker LECUONA KTM SPA 15
19 Bradley SMITH Aprilia GBR 8
20 Tito RABAT Ducati SPA 7
21 Cal CRUTCHLOW Honda GBR 7
22 Michele PIRRO Ducati ITA 4
23 Stefan BRADL Honda GER

Би можело да ве интересира

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Ривалите на Французинот добро се сеќаваат на минатата година. Но ова е 2021-ва и ништо не е гарантирано.

Хорхе Лоренцо вели дека Марк Маркез возел без никаков страв на првата трка после долгата пауза која ја имаше поради операцијата на раката. Според поранешниот шампион, лошиот баланс помеѓу предната и задната гума е главната причина за излетувањата во Портимао.

Suzuki претстави подобрена верзија на GSX-S1000. Новата машина сега е помоќна од било кога досега.

Реа и ZX-10RR беа подобри од Кал и М1 на патеката во Арагон.

Од вториот до осмиот круг има најголемо оптоварување врз сопирачките. Пред крајот на трката, притисокот врз нив се намалува за 20 проценти, велат од Brembo.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.