MotoGP

Довициозо: Шасијата на мотоциклот е поинаква

И покрај тоа што само еднаш ја тестираше новата шасија, Андреа Довициозо вели дека е среќен бидејќи Ducati навистина е фокусиран на подобрување на Desmosedici.

Следете нè на:

 

И покрај тоа што само еднаш ја тестираше новата шасија, Андреа Довициозо вели дека е среќен бидејќи Ducati навистина е фокусиран на подобрување на Desmosedici.

По завршувањето на речиси секоја сезона, се појавува надеж кај возачите. За Андреа Довициозо, новата шасија која ја тестираше во вторникот ветува многу а Италијанецот вели дека има разлика со онаа која ја користел во минатото.

Во јули, Довициозо побара од првите луѓе на Ducati да ги решат проблемите со вртењето кои ги има Desmosedici. Како што велат, ова ги спречувало да постигнат подобри резултати на трките во Асен и Заксенринг.

Иако не ја проба новата шасија на патеката во Валенсија, Довициозо вели дека навистина е среќен поради фокусираноста на тимот.

„Денеска испробавме неколку нови работи“, вели Италијанецот. „Мораме само да финализираме некои работи. Вчера испробавме една нешто а денеска посветивме внимание на друго.“

„Мораме добро да го подготвиме мотоциклот за следната сезона. Времето кое го постигнавме не ни беше толку важно.“

„Се надевам дека условите на патеката ќе бидат добри бидејќи тоа е многу важно. Мислам дека тимот вложи голем напор во шасијата која ја донесе тука. Навистина сум среќен поради тоа.“

 DSC4191

Во однос на новите аеродинамични додатоци, Довициозо вели дека е задоволен од нив. „Долго време барав нешто такво и навистина сум среќен поради тоа. Задоволен сум од тоа како работиме во моментов. Целиот тим е навистина фокусиран.“

Во однос на пристапот кој го имаше на тренингот, Италијанецот вели: „Вчера ја споредувавме шасијата и уште неколку други работи. Тоа беше навистина важно. Денеска посветивме внимание на неколку помали работи.“

„Но и тие се важни, особено кога сте фабрички тим. Морате да сметате на сите работи, не само на шасијата. Многу време морате да посветите на споредување на работите, да одлучите што е добро а што не.“

„Но ова не ви ја дава целата слика. Морате да ги користите и вистинските пневматици за да ја видите разликата. Но тоа значи да сте дел од некоја фабричка екипа.“

Поради повреда на рамото, Данило Петручи не се појави на патеката. На негово место со мотоциклот за сезоната 2020 година се појави Џек Милер.

Дали Довициозо го цени инпутот на Милер? „Секогаш е добро кога имате талентиран возач во вашиот тим. Неговиот стил е поразличен од мојот. Но тој беше навистина брз и затоа сметам дека ќе ни користи секоја информација која ќе ја добиеме од него.“

Во однос на можноста Јохан Зарко да настапи за Avintia Ducati во сезоната 2020, Довициозо додаде: „Секогаш е добро кога талентиртан возач настапува со истиот мотоцикл. Особено кога тоа е Јохан, кој во изминативе две години настапи со три мотоцикли. Тоа е навистина позитивно.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Погледнете како Хамилтон вози со мотоциклот на Роси а Италијанецот настапува со болидот на Mercedes.

HOREX, Германскиот производител на мотоцикли се потпира на лубрикатните на Motul за нивните моќни V6 мотори.

Првиот човек на Yamaha, Лин Џарвис, сака да го задржи Маверик Вињалес во тимот и по завршувањето на сезоната 2020. Ваквата реакција следи откако се појавија гласини дека би можел да премине во Ducati во сезоната 2021.

„Доколку останеше малку подолго мислам дека ќе успееше. Но целосно ја разбирам неговата одлука.“ - Кал Кратчлоу

Мото клубот Мечки и оваа година нема да ги заборави дечињата од дневниот центар за лица со посебни потреби од Куманово.

Во организација на О.К.Класик и Општина Сопиште на 14.12.2019год организираат манифестација од спортско рекреативен карактер АТВ И МОТО ДЕН СОПИШТЕ.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.