Менаџерот на тимот што освои титула во Светскиот шампионат беше во падокот во Портимао и внимателно ја следеше првата Tissot Спринт трка.

Португалската трка отвори нова ера во МотоГП со првата Tissot Спринт трка во саботното попладне. Во блокбастер трката, Франческо Бањаја (Ducati Lenovo Team) ја покажа својата сила и ја забележа првата победа во сезоната, победувајќи го Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing) во последниот круг, додека пол позицијата на Марк Маркез (Repsol Honda Team) му го донесе последното место на подиумот.

Бањаиа е победника на првата Спринт трка во историјата

Пред гасењето на светлата во саботата, имаше многу интриги околу новиот формат и многумина дадоа свои мислења за тоа како тоа може да влијае на Шампионатот. Еден од тие беше бившиот менаџер на Suzuki и сегашен директор на Alpine Racing во Ф1, Давиде Бривио, кој го одведе Жоан Мир (Repsol Honda Team) до титулата Светски шампион во 2020 година.

Италијанскиот менаџер, Бривио, смета дека Tissot Sprint форматот целосно го променува спортот и прави сабота да биде критичен ден за Шампионатот: „Ова е многу интересно, се менува правилото на играта! Мислам дека има многу поени на тркањето во сабота, тоа е интересно да се види. Спринтот реално може да го промени исходот на Шампионатот. Значи, ова не е друг спорт, туку сосема различен спорт“, вели Бривио.

Tissot Sprint трката, која е половина од неделното тркање, им овозможува на возачите да се посветат до крај без да се замараат со проблеми кои обично ги имаат на нормалните (подолги) трки. Бривио смета дека е фасцинантно, но и признава дека МотоГП вообичаено беше базирано на подолги трки во кои возачите можат да надополнат многу доколку стартуваат лошо. Во спринт трката видовме дека стартот е многу важен, а со самото тоа и квалификациите се многу важни.

Бривио, исто така, забележува дека со сите 21 трка во овој формат, тоа е предизвик за возачите и тие ќе треба да ги донесат своите најдобри потази уште од почетокот: „Не можете ни да кажете дека ќе ја чекате неделата бидејќи може да биде предоцна, можеби веќе сте изгубиле премногу поени. Се разбира, фактот дека сите трки се вакви е предизвик, па затоа е интересно да се види.“

Генерално, воведувањето на форматот Tissot Sprint ги подигна возбудата и конкурентноста на Светското првенство на ново ниво. Со повеќе поени на располагање во сабота, Шампионатот ќе биде преполн со пресврти, што ќе го направи викендот уште повозбудлив за фановите. За среќа, не мора долго да чекаме за следното издание на акција исполнета со адреналин, Мишелин Гран При на Аргентина се одржува овој викенд!

Back To Top

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.