Мотоцикли

Triumph го откри новиот Rocket TFC

Triumph потврди дека вториот модел од новата TFC линија ќе се базира на Rocket.

Следете нè на:

 

Со оглед на тоа дека нема ваков модел во актуелната линија, последната верзија беше пред две години и нејзиното производтсво беше запрено поради строгите Euro 4 правила, се потврдуваат неодамнешната теорија на MCN дека наскоро ќе имаме нов Triumph Rocket.

triumph rocket tfc 02 txt

Главни карактеристики на Rocket TFC

Нов 2500cc inline triple мотор

 • 180 коњски сили
 • Нова шасија
 • Единечна вилушка

Од компанијата велат дека на 1-ви Мај ќе објават детално соопштение но воопшто нема никакво сомневање дека станува збор за повеќе од концепт.

Моторот на овој модел има 2500cc кои пак произведуваат 180bhp и 170ftlb torque. Рамката е исто така нова. Мотоциклот има 3-1-3 издув како и TFT екран од втора генерација. Воопшто не е заверување дека Triumph ќе креира целосно нов Rocket само поради TFC верзијата. Покрај овој рачно изработен модел, од MCN велат и дека виделе целосна Rocket 3 верзија која очигледно е продукциски прототип.

Ова значи дека наското можеме да очекуваме и целосно нова Rocket линија.

Очекуваме стандардниот Rocket 3 модел да се појави на пазарот кон крајот на 2019 година а бидејќи моделите на Triumph имаат сличности меѓусебе, би можело да се појави и туринг верзија која ќе има поинаква задба подрамка, голем екран и лускузна опрема.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Фабио Куартараро вели дека следната етапа од неговата MotoGP кариера е да има добра борба со Маркез и Роси.

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Џонатан Реа победи на Tissot-Superpole трката која се возеше во Лагуна Сека. На втората трка од WorldSBK на која победи возачот ка Ducati, Чез Дејвис, Реа заврши на втората позиција.

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Ова не е стандарниот модел на кој сите сме навикнати.

Помеѓу фотографиите, гласините и веќе потврдените модели, не може со прецизност да се каже точно кои мотоцикли би можеле да ги очекуваме на пазарот.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.