Мотоцикли

Triumph Daytona Moto2 765 официјално дебитираше на патеката во Силверстоун

На специјален настан кој се одржа на патеката во Силверстоун, официјално деби имаше Triumph Daytona Moto2 765.

Следете нè на:

 

На специјален настан кој се одржа на патеката во Силверстоун, официјално деби имаше Triumph Daytona Moto2 765.

Triumph Daytona Moto2 765 имаше официјално деби на специјален настан кој се одржа на патеката во Силверстоун. Тоа значи дека конечно имаме информации и фотографии од Moto2 тркачката платформа, од која пак ќе бидат произведени само 1530 примероци (од нив 765 ќе се најдат на пазарот во САД).

Секако, она што нас не интересира се спецификациите на оваа машина. Моторот кој има 128 коњски сили има 12,250 rpm како и 59 lbs. Од компанијата се уште немаат објавено колкава е тежината на мотоциклот.

Triumph Daytona Moto2 765 txt 26 08

Каросеријата изработена од јаглеродни влакна е одлично надополнување на целиот пакет. Тука исто така е и суспензијата од Öhlins (NIX30 вилушки и TTX36 амортизери), сопирачките од Brembo како и нов издув.

Но она што е најимпресивно кај Daytona Moto2 765 е три цилиндричниот мотор кој доаѓа од Street Triple 765 RS. На моторот му се додадени нови клипови како и уште неколку други делови со што за 600 rpm е зголемен бројотна вртежи (сега вкупно изнесува 13,250rpm).

Сите работи заедно ги држи алуминиумската шасија која е полесна во споредба со онаа која ја има кај претходните верзии.

Мотоциклот ќе биде достапен на почетокот на 2020 година а во моментов се уште не е позната неговата цена.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Кон крајот на годината Ducati ќе пушти во продажба целосно нова верзија на Multistrada.

Марк Маркез успеа во последниот круг да го победи Фабио Куартараро на трката која се возеше во Мисано и ја зголеми предноста на табелата на 93 поени.

Марк Маркез вели дека и покрај фрустрациите кои ги имаше на последните две трки, не се потребни драстични промени со оглед на тоа дека има удобна предност во генералниот пласман.

Андреа Довициозо вели дека сеќавањата му се вратиле набрзо по тешкиот пад на Британската Гран При трка но дека сепак морале да му кажат што го предизвика инцидентот.

Викендов се вози 13-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

Победникот на трката во Силверстоун, Алекс Ринс, вели дека е мотивиран и подготвен за борба за првата позиција на трката која се вози овој викенд.  Откако се опорави од повредата на патеката се враќа Јоан Мир.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.