Мотоцикли

Kawasaki најави хибриден систем кај мотоциклите

Јапонската компанија работи на алтернатива на моторите со внатрешно согорување.

Следете нè на:

 

Јапонската компанија работи на алтернатива на моторите со внатрешно согорување.

Откако веќе ни ги преставија нивните дизајни на електричните модели, од Kawasaki велат дека работат на хибридни/електрични превозни средства на две тркала.

На видеото кое го објавија од компанијата можат да се забележат две интересни работи, иако поголем дел од материјалот е маркетинг за компанијата.

Прво, го гледаме хибридно/електричниот прототип на Kawasaki и веднаш можете да ја забележите разликата во звукот кога ќе се вклучи електричниот мотор. Ова покажува дека Kawasaki е прилично далеку од целта.

Втората интересна работа е употребата на „drivetrain“, кој се префрла помеѓу трите режими: бензин, електрика и хибриден режим.

Во позадината на видеото е прикажан Париз а претпоставуваме дека целта на Kawasaki е да ја прикаже разновидноста на својот бренд.

Главниот град на Франција е еден од градовите кој се залага за прекинување на употребата на фосилни горива. Почнувајќи од 2030 година градот ќе забрани пристап до центарот на сите превозни средства кои работат на бензин.

kawasaki hybrid engine motorcycle teaser 02 scaled

Како што можеме да видиме на видеото, на почетокот мотоциклот се движи по автопат и го користи моторот со внатрешно согорување. Кога влегува во рамките на градот се префрла на електрика а потоа го користи хибридниот систем.

Ќе биде интересно да се види како ќе изгледа оваа технологија во иднина.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Шесткратниот MotoGP шампион Марк Маркез ја заврши евалуацијата после операцијата која му беше направена во декември.

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

КТМ и формално потврди дека ќе биде дел од MotoGP уште пет години а до крајот на сезоната 2026 на патеката се очекува да има четири RC16 машини.

2021 Sepang MotoGP Shakedown е префрлен во Катар.

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.