MK мотоциклисти на меѓународни трки

Серез ќе добие нов асвалт, Македонија нема абер за тркачка патека

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Следете нè на:

 

Серез ќе добие нов асвалт, а во Македонија не се ни спомнува изградбата на тркачка патека од која бенефит би имале сите.

Општината Серез ја привршува процедурата за избор на изведувач кој ќе го замени асвалтот на тркачката патека. Според информациите изведувачот ќе треба да изврши замена на постоечкиот асвалт односно негово отстранување во длабочина од 3цм и поставување на нова подлога. Техничката спецификација предвидува поставување на битумен со застапеност од 65% и високо квалитетен (не лизгачки) асвалт со ознака PmB 25/55-80 со кој се карактеризираат сите познати светски тркачки патеки.

trening motori 134Тренинг на македонските возачи на патеката Серез во Грција

Вредноста на проектот изнесува 450 илјади евра со кој патеката ќе добие нов лик и асвалт кој ќе гарантира максимален грип. Проектот ќе биде реализиран во 2020 година, а освен асвалтот менаџментот размислува и за надградби на инфраструктурата со што Серез ќе остане патека број 1 за сите возачи од Грција и Балканот.

За разлика од грците кои постојано вложуваат во оваа патека кај нас состојбата сè уште е статус кво. Најавата за отворање на приватна патека во близината на Кавадарци е во застој заради политичките лавиринти и немањето можност да се добие дозвола за градба, а најавата за изградба на државна патека остана на најава. Челниците во МФМ би требало да го искористат периодот во кој премиерот е моторџија и има разбирање за нашите потреби па да извршат притисок конечно во Македонија да се изгради тркачка патека.

Придобивките од тркачката патека се огромни, од вработувања, до зголемувања на туризмот и секако зголемување на безбедноста во сообраќајот. На патеката во Грција постојано сме сведоци на возачи кои патуваа од сите балкански земји на дневни возења, но тука се и организирањето на шампионати. Романците на патеката Серез возат трки од Романскиот шампионат, а доколку би имало патека во Македонија сигурно дека би ги намалиле трошоците. Истовремено во околните земји нема друга патека на која може да се возат трки па можеме слободно да кажеме дека патеката во Македонија би била сврталиште на сите возачи од Србија, Бугарија, Албанија па и од Грција.

Изградбата на тркачка патека во Македонија ќе придонесе за намалување на дивеењето по улиците, едукација на млади возачи и место на кое ќе можат да се организираат повеќе авто-мото настани. Конечно би добиле домашен шампионат во брзински мотоциклизам, трки на 400 метри, трки со скутери и супермото, односно целосен подем на македонскиот мото спорт.

Се надеваме дека надлежните ќе најдат слух за проблемот со кој се соочуваме подолго време и ќе превземат конкретни мерки за изградба на тркачка патека во Македонија.

САКАМЕ ПАТЕКА!

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

„Можеби за време на тестот нема да можам да го извозам планираниот број на кругови“ – Марк Маркез

„Yamaha работи напорно и ќе се обиде уредот да биде готов за тестот во Малезија“- Маверик Вињалес

Компанијата Мото-Пром од Гевгелија од неодамна е новиот увозник на брендот Кавасаки за Македонија.

Макс Биаџи и Хју Андерсон ќе му се приклучат на Хорхе Лоренцо и оваа сезона ќе станат дел од MotoGP Legends листата.

Стартот на оваа година веќе ни навестува дека таа ќе биде многу интересна и возбудлива, особено за Motul. 

„Имам слушнато многу работи за Кени Робертс, дека тој е еден од возачите кој го има променето самиот концепт. Марк е ист како него, тој го промени начинот на кој возиме“ – Данило Петручи.

Реклами

Листа на мото настани

  • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.