Домашни

Владата ја укина давачката за регистрација на моторите!!!

Она што скоро сите медиуми пропуштија да го пренесат е новата мерка на владата за справување со Ковид-19 вирусот со која како економска мерка се укинува давачката за регистрација на моторите!

Следете нè на:

 

Она што скоро сите медиуми пропуштија да го пренесат е новата мерка на владата за справување со Ковид-19 вирусот со која како економска мерка се укинува давачката за регистрација на моторите!

Поради зголемен број на случаеви со Корона вирусот во Македонија, владата воведува нова мерка за заштитата од вирусот на повисоко ниво. Владата на денешната 31. седница го разгледа барањето на Министерството за транспорт и врски во кое се бараше да бидат укинати сите давачки кои се на терет на граѓаните и позитивно се произнесе по ова прашање. 

1000w q95

Владата им препорача на единиците на локалната самоуправа, сите станици за технички преглед, а воедно и ја извести сообраќајната полиција дека во периодот кој следува мотоциклите со зафатнина над 50цц ќе бидат ослободени од годишната регистрација.

Донесена е уредбата со која се утврдува како Владата ќе може во текот на вонредната состојба на граѓаните да им понудат повеќе поволности со коишто ќе им го олеснат финансискиот товар за време на корона-кризата, соопштија Владата и Министерството за транспорт и врски. Целта е олеснување на финансискиот товар на граѓаните коишто поради корона-кризата се соочуваат или би можело да се соочат со реални потешкотии во финансиската ликвидност. Со оваа мерка во целост ќе ги ослободиме сопствениците на мотоциклите од давачките кон државата. - стои во соопштението на Владата.

Мерката ќе важи се додека на сила е вонредната состојба во државава.

За крај и за жал не заборавајте дека денеска е 1-ви април, денот на шегата.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Damon престави две нови верзии на нивниот Hypersport модел. Машините имаат послаби перформанси но и нивната цена е помала.

Ducati престави лимитирана верзија на Diavel 1260 во чест на сестринската компанија, Lamborghini.

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Honda повторно влезе во „big-bore“ крузер класата во 2021 со целосно новиот Rebel 1100, верзија на популарниот Rebel 500 која има поголем капацитет.

Данило Петручи вели дека бил многу тажен кога пред стартот на сезоната му било кажано дека нема да му биде продолжен договорот. Но сега, откако потпиша со КТМ, тимот кој изминатава сезона постигна три победи и осум пати се искачи на подиумот, Петручи вели дека е среќен поради таквата одлука на Ducati.

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.