MotoGP

12 Гран При шампиони ќе се најдат на патеката во 2018 година

Точно половина од дваесет и четирите возачи кои ќе бидат дел од MotoGP шампионатот оваа година освоиле најмалку една титула во својата кариера. Со ова е изедначен рекордот кој беше поставен во 2015 година.

Следете нè на:

 

Меѓу возачите кои заедно имаат освоено 32 титули се: Валентино Роси (9), Марк Маркез (6), Хорхе Лоренцо (5), Дани Педроса (3), Јохан Зарко (2), Алваро Баутиста (1), Маверик Вињалес (1), Пол Еспаргаро (1), Тито Рабат (1), Андреа Довициозо (1), Франко Морбидели (1) и Томас Лути кој исто така има освоено една титула.

lg8 0425.gallery full top lg

Официјалните податоци исто така покажуваат и дека деветмина од возачите кои ќе се најдат на патеката во новата сезона веќе имаат постигнато најмалку една победа во MotoGP, а меѓусебе вкупно имаат 215 победи што претставува уште еден рекорд. 21 од вкупно 24 возачи кои се дел од шампионатот имаат постигнато најмалку една победа во некоја од сериите во кои што имаат настапувано досега, а вкупниот број на победи меѓу возачите изнесува 461.

Најстариот возач на оваа листа е Валентино Роси кој во февруари го прослави 39-от роденден. Најмлад возач пак е Алекс Ринс кој ќе има 22 години и 101 ден во недела, кога ќе се одржи првата трка од сезоната во Катар.

Би можело да ве интересира

„Ќе биде подобро за сите, секако тука е и Moto2 серијата, доколку го имаат овој нов стил на возење - Moto2 се доближи еден чекор поблиску до MotoGP  со новиот 765cc Triumph мотор“

„Коментарот кој го даде Алберто Пуиг предизвика реакција кај неговиот поранешен MotoGP возач Дани Педроса“

„Сега откако си замина најлесниот возач во серијата, првиот човек на Ducati Џиџи Дал’Игна смета дека би било фер за сите доколку има минимална тежина“

„Дали возиме или одиме во вселената?“

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.