20
Сре, Сеп
MotoGP

Франко Морбидели потпиша двогодишен договор со Marc VDS Racing за MotoGP

Како што се навестуваше веќе подолго време, Франко Морбидели премина во MotoGP откако потпиша двогодишен договор со екипата на Marc VDS Racing.

Следете нè на:

 

Како што се навестуваше веќе подолго време, Франко Морбидели премина во MotoGP откако потпиша двогодишен договор со екипата на Marc VDS Racing. Со овој договор, Италијанецот во следните две години ќе го заземе местото на Тито Рабат во тимот, а постои опција договорот да биде продолжен за уште една сезона.

Franco Morbidelli Marc VDS Racing Moto2

Морбидели беше следен и од тимот на Ducati, но односот кој го изгради со Marc VDS Racing беше одлучувачки фактор. Сега откако потпишаа договор со Морбидели, тимот ќе се фокусира на вториот возач во тимот. Џек Милер се уште е фаворит за тоа место и Австралиецот во моментов е во интензивни преговори со тимот. Сепак, приоритет на Милер е да го обезбеди најдобриот можен пакет.

comments

Би можело да ве интересира

Роси се обидува да се врати на Арагон, доколку успее ќе загуби бодови од само една трка и ќе остане во борбата за шампионатот.

Андреа Довициозо и Марк Маркез го делат мислењето за една работа по завршувањето на неделната трка –не е точно дека одредени патеки повеќе им одговараат на некои машини.

Компанијата Pirelli обезбеди нов заден пневматик, W0735, за да го користат возачите од Светскиот ШСупербајк шампионат на патеката во Портимао. Тоа е нов, мек пневматик кој содржи различни структурни решенија во споредба со стандардниот, мек, SC0 како и SC1.

Словенечкиот производител на издуви Акрапович објави едно видео на кое може да се види како звучат сите супербајк мотоциклите кои користат нивни издуви. Засилете го звукот и уживајте.

За 2018 година верзијата на Kawasaki Z900 која има 93 коњски сили (70kW) ќе им биде достапна на сите оние кои имаат А2 лиценца.

Дали некогаш сте се нашле позади некој постар возач кој веројатно повеќе не би требало да биде дел од сообраќајот? Што велите за моторџија кој има 101 година?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!