Вињалес најбрз и на последниот ден на Филип Ајленд

Откако постави најдобро време на вчерашниот втор ден од тестирањето на Филип Ајленд, возачот на Јамаха успеа да го повтори успехот и да го заврши пред сезонскиот тест на првата позиција.

Следете нè на:

25 maverick vinales esp 2017 action australia motogp phillip island pre season test16557 test2017 action.gallery full top fullscreen

Тестирањето траеше од 9:45 до 17:45 по локално време. Почетниот час од тестот го одбележа Вињалес кој успеа да го подобри вчерашниот резултат и со 1:28.549 го забележа најбрзото време на тестирањето.

Марк Маркез успеа да се спушти под границата од 1:29, но на крајот заостануваше 0.295 делови од секундата зад возачот на Јамаха.

Вињалес до сега има фантастичен резултат на пред сезонските тестирања, тој беше најбрз на сите досегашни тестирања: Валенсија, приватниот тест на Сепанг, официјалниот тест на Сепанг и сега на Филип Ајленд.

Последниот пред-сезонски тест ќе се одржи на патеката Лосаил во Катар во периодот 10-12 март.