WSBK

Рекапитулација од WorldSBK трката во Тајланд

Ако нешто можеме да заклучиме од втората трка од Светскиот Супербајк шампионат тоа е дека не очекува интересна сезона.

Следете нè на:

 

Откако заврши на четвртото место на втората трка, тој изјави дека морал да вложи дупло повеќе енергија со оглед на тоа дека стартуваше од деветата позиција. Ирецот пред трката изјави дека промените на неговиот мотоцикл го приморале да го адаптира неговиот стил на возење, односно ZX10-RR да го вози како да е Суперспорт машина.

jordi torres mv agusta buriram thailand worldsbk

Бурирам останува единствената трка на календарот каде што Ducati се уште нема постигнато победа. Сепак, Чез Дејвис имаше добар настап во неделата.

После трката, на прашањето во однос на новите регулации, Дејвис изјави дека работите не се премногу сменети за тимот, а и неговиот стил на возење останува ист.

Трката во Тајланд беше вистински тест за Велшанецот. Во текот на изминатите четири години, тимот постојано бележи подобрување.

Во изминативе три сезони Џонатан Реа доминираше на трката и на патеката во Бурирам, тој ги поставуваше темелите кои го одведоа до освојување на титулата. Но за разлика од претходните години кога Дејвис после втората трка заостануваше повеќе од 30 поени, овојпат разликата е само 12 поени.

После првата трка од сезоната се чинеше дека Yamaha оди наназад додека пак Honda забрзано чекори напред. Сепак, во Бурирам и двете екипи се бореа за врвот, а настапот на Леон Камиер јасно покажува дека работите се значително подобри за Honda

Тимот на Red Bull Honda се уште не ја променила електрониката и ја користат платформата како основа за таквите перформанси. Од друга страна пак Yamaha конечно направи промена на спецификациите. После завршувањето на втората трка, Михаел ван дер Марк изјави дека Yamaha е блиску до врвот и дека тимовите кои се дел од серијата се многу изедначени.

Би можело да ве интересира

Гран При трката која овој викенд ќе се оддржи во Остин би можела повторно во преден план да ги исфрли организаторите.

Постојат десетина фактори кои влијаат врз секоја индустрија и пазарот со мотоцикли воопшто не е различен. 

Прво, да му честитаме на Рускиот возач за доминацијата. Во десет дена колку што траеше настанот, на шест трки освои максимален број на поени, а исто така победи и на девет финалиња.

Во фабриката во Сан Марино ќе бидат креирани само 12 примероци од овој мотоцикл кој развива 230кс и кој тежи 154 килограми. Официјалното претставување ќе биде за време на мото шоуто во Монако кое ќе се оддржи оваа недела.

Чез Дејвис успеа да стигне до победа на втората трка која се возеше во Арагон и со тоа се искачи на второто место во шампионатот.

И покрај барањата од ривалите да се зголеми казната на Маркез после сударот кој го имаше со Роси, Пуиг се надева дека ќе има поинаква одлука, сега откако се смири ситуацијата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!