Нед, Дек
4 нови содржини
MK мотоциклисти на меѓународни трки

ИЕШ во мотокрос: Костов со нови бодови од Турција

На втората рунда од Источно Европскиот шампионат во мотокрос која викендов се возеше на патеката Бурса во Турција, Македонија беше претставувана од Борче Костов - Жолт (МК Ноќни Волци) кој на двете трки го освои 8-то место.

Следете нè на:

11183363 896434960397660 7979631088338942333 nБорче Костов со одличен резултат го продолжува настапот на ИЕШ

Костов кој да потсетиме дека минатата сезона го освои третото место во ИЕШ во класата MXV, оваа сезона е на одличен пат да го повтори успехот. По првата рунда во која прокнижа 30 бодови и беше на делба на 5-то место по двете трки, од рундата во Турција тој се враќа со две 8-ми места.

Првата трка за Костов беше навистина успешна ако се има во предвид дека во конкуренција од 43 возачи во класите MX и MXV тој го освои 11-то место, односно 8-то во класата MXV. Во втората трка во која натпреварувачите во MXV возеа посебна трка тој го повтори успехот и повторно финишираше на 8-та позиција.

До крајот на шампионатот преостануваат уште 5 рунди (10 трки) меѓу кои треба да се најде и нов датум за трката која требаше да се вози во Гевгелија но беше одложена заради поплавите. Следен предизвик за Костов ќе биде трката во Босна која се вози на патеката Крешево на 7-ми јуни. Календарот продолжува според следниот распоред: