MotoGP

MotoGP: Стонер повторно победи

Кејси Стонер ја извојува десеттата победа во сезоната, и со тоа остана непоразен откако ја освои титулата пред две трки. Меландри ја заврши трката на второто место и покрај проблемите со цевчето од водата за пиење кое било дупнато па водата му прскаше во очите. Дени Педроса се пласираше на третото место.

Следете нè на:

 

Casey Stoner took a commanding victory in sweltering conditions at the Malaysian Grand Prix, recording his tenth win of the season in the process.

MOTORCYCLING - 2007 Malaysia Ducati Stoner - 0

The 22-year-old Australian, who has been unbeaten since clinching the world title two races ago, led into the first corner on his Ducati and was never headed.

A late charge from Gresini Honda rider Marco Melandri was unable to eat in much to his margin as he won by 1.718 seconds. Dani Pedrosa completed the podium.

Stoner's win marked the first time anybody had won at the Sepang circuit in three classes of Grand Prix racing and also tied Colin Edwards' record of 17 points finishes in a season.

Stoner got the jump on polesitter Dani Pedrosa at the start, but was unable to pull away in the early stages, instead leading a four-bike train of the Spanish Repsol Honda rider, Randy de Puniet's Kawasaki and Melandri.

Melandri was already in trouble with a tube leading to his drinks bottle becoming detached and spraying liquid in his eyes, but he did not let it slow him down and passed de Puniet for third on lap five.

Next up was Pedrosa, who, despite having more horsepower from his latest engine upgrade, could not contain the Bridgestone-tyred Melandri and was forced to concede second four laps later.

Melandri tried hard to put Stoner under pressure, and reduced the leader's advantage to just under a second with four laps to go, but was unable to eke out the final few tenths when it counted and settled for second.

Pedrosa and de Puniet were next up, with the Frenchman lucky to reach the finish as his Kawasaki broke down on the warm-down lap.

Fifth was Valentino Rossi, who dropped to 11th off the start, but took his finishing position on lap four when he barged past Anthony West, before the Kawasaki man was handed a jump-start penalty that dropped him to the tail end of the points by the finish.

Nicky Hayden and Toni Elias had a great battle for sixth, mirroring that of their team-mates Pedrosa and Melandri.

Hayden looked to have grabbed the spot from the Gresini man at the final turn on lap 12, but missed his braking point and had to ride through the gravel before re-joining in tenth.

That promoted the Suzukis of Chris Vermeulen and John Hopkins, who were tied to each other all race long, to seventh and eighth, with Hayden finishing ninth after passing Colin Edwards' Yamaha with two laps left.

Britain's Chaz Davies came home 17th on his d'Antin Ducati, the rookie passed by West with a few laps left as the Australian eventually made it to the flag in 15th.

Kurtis Roberts finished 20th and last, the KR rider having a trip through the gravel of his own at turn seven early in the race.

Jamie O'Leary / Eurosport

 

MotoGP - Grand Prix

Driver Team Time
1 C Stoner (AUS) Ducati MotoGP 00:00.100
2 M Melandri (ITA) Fortuna Honda 00:01.701
3 D Pedrosa (ESP) Honda Repsol 00:02.326
4 R De Puniet (FRA) Kawasaki Racing 00:03.765
5 V Rossi (ITA) Yamaha Factory 00:04.473
6 A Elias (ESP) Honda Gresini 00:17.667
7 C Vermulen (AUS) Suzuki MotoGP 00:20.950
8 J Hopkins (USA) Suzuki MotoGP 00:22.198
9 N Hayden (USA) Honda Repsol 00:22.450
10 C Edwards (USA) Yamaha Factory 00:29.746
11 L Capirossi (ITA) Ducati MotoGP 00:34.923
12 A Barros (BRA) Ducati d'Antin 00:35.667
13 N Aoki (JPN) Suzuki MotoGP 00:44.113
14 C Checa (ESP) Honda LCR 00:44.486
15 A West (AUS) Kawasaki Racing 00:49.658
16 S Nakano (JPN) Konica Minolta Honda 00:51.726
17 C Davies (GBR) Ducati d'Antin 00:58.905
18 M Tamada (JPN) Yamaha Tech3 00:59.596
19 S Guintoli (FRA) Yamaha Tech3 01:23.119
20 K Roberts (USA) Team KR Honda 01:50.960

 

Би можело да ве интересира

We, The Riders - Ние возачите, сме возачи од целиот свет. Имаме различни професии и изгледаме различно. Но имаме едно нешто кое не обединува:  Радоста додека возиме.

Скот Рединг се извини за забелешките кои ги упати кон Aprilia по завршувањето на Австриската Гран При трка, а во кои зборуваше за недостатокот од развој и прогрес на RS-GP машината.

Можеби изгледа како застрашувачка визија за иднината, но роботот на Акрапович му овозможува на Словенечкиот специјалист за издуви да ги тестира своите производи на еден високо технолошки начин.

Нашиот возач Христијан Бузалковски беше повикан од страна на српски тим и понудата секако беше прифатена. Воедно,трката се вози 4 часа, а овој пат ќе имаме директен пренос на каналот Спорт Клуб 3! Во продолжение ја пренесуваме и изјавата на Бузо за мотори.ком.мк

Мото клубот Конзули од Битола својот 8-ми мото собир ќе го организира на 11-ти август со почеток од 17 часот во ноќниот клуб Парадизо во Битола.

Автономното сопирање не е некоја новост во транспортната индустрија. Веќе неколку години автомобилите се опремени со вакви системи. Но во однос на безбедносната технологија, мотоциклите малку заостануваат.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!