MotoGP

MotoGP: Објавена првична верзија на календарот за 2019 година

MotoGP ја објави првичната верзија на календарот за сезоната 2019.

Следете нè на:

 

Шампионатот кој ќе содржи 19 трки нема некои значителни промени. Првата трка ќе стартува во Катар на 10-ти Март, а последната ќе се вози во Валенсија на 17-ти Ноември. Следната сезона исто така нема да има нови трки со оглед на тоа дека Финска и Мексико беа приморани да го одложат влегувањето во шампионатот.

714940

Најголема промени има кај трките кои ќе се возат едно по друга. Во првата група се Мизано, Арагон и Асен додека пак Захсенринг ќе им се приклучи на трките во Брно и во Австрија. Ваквата промена доаѓа откако возачите се пожалија на згуснатиот распоред. Досега имаше само две Европски трки кои доаѓаа една по друга, со што се кратеше и летната пауза на само две недели.

00001

Би можело да ве интересира

Валентино Роси вели дека се разгледува идејата за радикална промена кај Yamaha со цел да се решат проблемите со кои се соочува тимот.

Moto Guzzi ја претстави новата спортска верзија на нивниот Moto Guzzi V9 Bobber кој сега ќе има поголеми тркала, единечно седиште и црн издув.

Оваа серија ќе се оддржува за време на петте Европски Гран При трки и ќе се потпира на тимовите кои се веќе дел од MotoGP гаражата.

Возачот на Kawasaki, Џонатан Реа ја постигна втората победа во текот на викендот на трката која се возеше во Портимао.

Веќе некое време знаеме за BMW R1250GS 2019 но денеска, благодарение на промотивното видео за прв пат имавме можност да ја видиме оваа машина.

Kawasaki објави детали за два нови модели со зафатнина од 125cc.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!