25
Саб, Мар
MotoGP

MotoGP: Марко Меландри ќе вози за Априлија во 2015

Поранешниот светски шампион во класата 250цц и победник на МотоГП трките Марко Меландри од следната сезона ќе настапува за Априлија МотоГП тимот.

Следете нè на:

piaggio-eicma2014-003

Ова за мотори.ком.мк го потврди шефот на тркачкиот оддел на Априлија, Романо Албесиано на саемот „EICMA“ во Милано. Во Милано на штандот на Априлија беше претставен и новиот мотор со кој Априлија ќе се натпреварува во фабричката класа во МотоГП.

piaggio-eicma2014-028Нашиот објектив ги улови шефот на Хонда тимот Шухеи Накамото и шефот на Априлија тимот Романо Албесиано во пријателски разговор

Со ова веќе е комплетиран тимот на Априлија за следната сезона, откако претходно својот потпис на две годишен договор го стави Алваро Баутиста. Марко Меландри замина од МотоГП во 2010 година, а претходно во 2005-07 настапуваше за Гресини тимот, истиот оној кој е во тандем со Априлија за 2015 година.

Меландри ја освои титулата во 2002 година во класата до 250цц со Априлија, потоа помина 8 сезони во ГП класата возејќи Јамаха, Хонда, Дукати и Кавасаки, а потоа забележа пет победи со Гресини тимот.