25
Пон, Сеп
MotoGP

Маркез му се доближува на Дуан

Победата на Маркез на Германското Гранд При беше 53 во неговата ГП кариера, само една помалку од петкратниот Светски шампион Мик Дуан.

Следете нè на:

motogp sachsenring 2016 19

Како што можете да видите во табелата подолу, во 68 годишната историја на МотоГП, само шест возачи имаат забележано повеќе победи од Марк Маркез, а тој има само 23 години.

2

Трката во Германија воедно беше и 27-ма на која Маркез се искачи на највисокот скалило на подиумот во МотоГП класата и тој сега има само една помалку од својот клубски колега Дани Педроса.

Возачи со најмногу победи во MotoGP™/500цц класите

88 - победи  Valentino Rossi (7 Светски титули)

68 - победи Giacomo Agostini (8 Светски титули)

54 - победи Mick Doohan (5 Светски титули)

43 - победи Jorge Lorenzo (3 Светски титули)

38 - победи Casey Stoner (2 Светски титули)

37 - победи Mike Hailwood (4 Светски титули)

31 - победи Eddie Lawson (4 Светски титули)

28 - победи Dani Pedrosa (0 Светски титули)

27 - победи Marc Marquez (2 Светски титули)

25 - победи Kevin Schwantz (1 Светска титули)

comments

Би можело да ве интересира

Алекс Ринс ќе носи специјална розева кацига на трката која овој викенд ќе се оддржи во Арагон со цел да ја подигне свеста за ракот на градите. Не само што ќе носи таква боја во текот на викендот, туку Ринс побара и од своите фанови да се вклучат во акцијата и да ги поддржат неговите напори.

Лорис Баз потврди дека ќе се врати во Светскиот Супербајк шампионат во сезоната 2018 откако по три години поминати во премиерната класа во МотоГП го загуби своето место.

Ксавиер Симеон го комплетираше составот за 2018 година откако конечно потврди дека потпишал договор за да му се приклучи на тимот Reale Avintia.

Викендов се вози 14-та трка од МотоГП шампионатот на патеката Арагон во Шпанија.

По минатогодишната успешна организација на големиот хуманитарен настан „Distinguished Gentleman’s Ride”,Скопје и оваа година ќе биде дел од истиот.

Возачите кои имаат постари мотоцикли знаат дека е многу тешко да се дојде до добри пневматици наменети за возење на тркачка патека бидејќи димензиите на бандашите на класините мотоцикли се различни со димензиите на добрите, модерни, тркачки пневматици.