MotoGP

Лоша среќа за Педроса, Лоренцо граби кон титулата

motori 1338012637_1На шпанскиот мотоциклист му беа потребни 42 минути и безмалку 50 секунди да ја комплетира делницата, со што беше за цели пет секунди побрз од резултатот кој го оствари второпласираниот Валентино Роси.

Следете нè на:

 
 1338012637 1

На шпанскиот мотоциклист му беа потребни 42 минути и безмалку 50 секунди да ја комплетира делницата, со што беше за цели пет секунди побрз од резултатот кој го оствари второпласираниот Валентино Роси.

Почетокот на Мото ГП гран-при натпреварувањето во Сан Марино го одбележаа доста проблеми.

Планираниот старт беше одложен поради проблемите кои ги имаше Карел Абрахам, додека Дани Педроса, кој требаше да тргне од пол-позицијата, поради технички потешкоти „се лизна“ на крајот од колоната. Мораше да стартува од последното место.

Повредениот шампион, Кејси Стонер го замени Џонатан Реа, за кого ова беше прва гран-при трка во конкуренцијата, додека Хајден и Барбера се вратија на патеката по паузите поради повреди.

Работата на Лоренцо вчера значително му ја олесни Педроса, кој по првиот круг, поради инцидент со Барбера, го заврши настапот. Покрај Педроса, Кал Карчлоу, кој на квалификациите се избори за второто место, поради пад ја се откажа во петтиот круг.

По ова, пред Лоренцо се беше отворено и релативно лесно Шпанецот успеа да го запише шесттиот триумф во сезоната. Со нови 25 бодови, Лоренцо сега „побегна“ на 38 позитива во однос на најблискиот ривал во вкупниот поредок, Дани Педроса.

ГН Сан Марино, резултати:

1. Хорхе Лоренцо (ШПА/Јамаха) 42:49,863 секунди

2. Валентино Роси (ИТА/Дукати) 42:54,234 секунди

3. Алваро Батиста (ШПА/Хонда) 42:55,891 секунди

Генерален пласман, возачи:

1. Хорхе Лоренцо 270

2. Дани Педроса 232

3. Кејси Стонер 186

Извор: „Курир

Би можело да ве интересира

Во организација на МФМ одржани натпреварите од Шампионатот на Македонија и БМУ Европскиот Шампионат во Брзински Мотоциклизам 2018 година

Голем хуманитарен настан со поддршка од општина Ѓорче Петров во чест на прерано починатата жителка на оваа општина, Марија Михајловска ќе биде организиран денеска во реонскиот парк.

Изминатиов викенд во Берово се оддржа првата ендуро трка во организација на МК „Мото Велес“ и МФМА која се бодуваше за македонскиот Ендуро шампионат.

Викендов на патеката Серез во Грција ќе започне македонскиот шампионат во брзински мотоциклизам.

Piaggio ги најави новите MP3 модели меѓу кои се подобрените верзии на скутерите со зафатнина од 500cc како и целосно новите 350cc верзии.

Иако ова не беше најдобро чуваната тајна, сепак денеска и официјално ни стигна потврда дека по завршувањето на сезоната 2018 од Светскиот Супербајк Шампионат ќе заврши и  соработката помеѓу Том Сајкс и Kawasaki Racing.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!