MotoGP

12 Гран При шампиони ќе се најдат на патеката во 2018 година

Точно половина од дваесет и четирите возачи кои ќе бидат дел од MotoGP шампионатот оваа година освоиле најмалку една титула во својата кариера. Со ова е изедначен рекордот кој беше поставен во 2015 година.

Следете нè на:

 

Меѓу возачите кои заедно имаат освоено 32 титули се: Валентино Роси (9), Марк Маркез (6), Хорхе Лоренцо (5), Дани Педроса (3), Јохан Зарко (2), Алваро Баутиста (1), Маверик Вињалес (1), Пол Еспаргаро (1), Тито Рабат (1), Андреа Довициозо (1), Франко Морбидели (1) и Томас Лути кој исто така има освоено една титула.

lg8 0425.gallery full top lg

Официјалните податоци исто така покажуваат и дека деветмина од возачите кои ќе се најдат на патеката во новата сезона веќе имаат постигнато најмалку една победа во MotoGP, а меѓусебе вкупно имаат 215 победи што претставува уште еден рекорд. 21 од вкупно 24 возачи кои се дел од шампионатот имаат постигнато најмалку една победа во некоја од сериите во кои што имаат настапувано досега, а вкупниот број на победи меѓу возачите изнесува 461.

Најстариот возач на оваа листа е Валентино Роси кој во февруари го прослави 39-от роденден. Најмлад возач пак е Алекс Ринс кој ќе има 22 години и 101 ден во недела, кога ќе се одржи првата трка од сезоната во Катар.

Би можело да ве интересира

Гран При трката која овој викенд ќе се оддржи во Остин би можела повторно во преден план да ги исфрли организаторите.

Постојат десетина фактори кои влијаат врз секоја индустрија и пазарот со мотоцикли воопшто не е различен. 

Прво, да му честитаме на Рускиот возач за доминацијата. Во десет дена колку што траеше настанот, на шест трки освои максимален број на поени, а исто така победи и на девет финалиња.

Во фабриката во Сан Марино ќе бидат креирани само 12 примероци од овој мотоцикл кој развива 230кс и кој тежи 154 килограми. Официјалното претставување ќе биде за време на мото шоуто во Монако кое ќе се оддржи оваа недела.

Чез Дејвис успеа да стигне до победа на втората трка која се возеше во Арагон и со тоа се искачи на второто место во шампионатот.

И покрај барањата од ривалите да се зголеми казната на Маркез после сударот кој го имаше со Роси, Пуиг се надева дека ќе има поинаква одлука, сега откако се смири ситуацијата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!