23
Чет, Мар
MK мотоциклисти на меѓународни трки

Убедлив триумф за Кико во Босна

Христијан Илиоски - Кико, нашиот најдобар мотокрос натпреварувач победи на двете трки од Источно Европскиот шампионат кои викендов се возеа на патеката Крешево во Босна и Херцеговина.

Следете нè на:

11006409 10152967915178869 3538556263788960535 nФото: Владимир Карчицки | Победа за Христијан Илиоски и седмо место за Борче Костов во Босна

Победата за Илиоски на третата рунда од Источно Европскиот шампионат во мотокрос беше најавена уште на квалификациите, кога успеа да ја помине патеката Крешево за време под 2 минути (1:58.904) што до сега му има успеано само нему. Колку за споредба, најголемиот конкурент на Илиоски во моментот, бугаринот Тодор Тотев имаше најдобро време од 2:02.844.

Неделните трки во најсилната класа МХ1 за Кико беа рутинско возење, благодарение на новиот мотоцикл Јамаха и неговиот талент и знаење, дојде до двојната победа во Крешево и во Македонија се враќа со пехарот за првото место.

Вториот наш натпреварувач Борче Костов кој настапува во класата MXV исто така имаше одличен настап во Босна. Тој и покрај повредата успеа да забележи две седми места кои му носат нови бодови во битката за титулата. Борче Костов - Жолт (МК Ноќни Волци) е единствен наш натпреварувач кој до сега настапи на сите три трки од шампионатот.