25
Нед, Јун
MK мотоциклисти на меѓународни трки

Победа за Кико во Грција

Христијан Илиоски дојде до нова победа на трките од отворениот Грчки шампионат во мотокрос, откако викендов забележа една втора позиција и една победа.

Следете нè на:

10409408 10204786719613217 2891324307843016962 nПобеда за Кико во Грција

„Натпреварот во Грчкиот шампионат кој се одржа во Јаница за мене беше добра трка. Саботата на квалификациите имавме убав топол ден со добро подготвена патека, се возеше одлично и имав најдобро време на квалификациите, но утрото во неделата заврна многу дожд, патеката стана многу лоша и се возеше во многу кал.

На првата трка имав добар старт, водев низ целата трка иако паднав на 10минута но мојата предност и тоа што моторот не ми изгасна ми дозволи да станам одма и да ја задржам предноста. За жал пред самиот финиш на 500 метри во последниот круг се лизнав паднав но овој пат изгасна моторот, изгубив драгоцено време и завршив втор.

11350406 10204786718533190 7356608478623797556 nИлиоски во свој елемент, забава за публиката и недостижна предност на патеката

Во втората трка возев по внимателно и останав од почеток до крај на првото место. Најважно што сепак на тешката патека се направи добар тренинг и го донесов првото место во Грчкиот отворен шампионат со добри возачи и многу подготвени тимови. Оваа недела патувам за Србија-Глобаре на Источно Европски Шампионат од каде исто така очекувам добар резултат“. - изјави Илиоски по трките.

На Кико му посакуваме многу успех во понатамошниот дел од шампионатот, а нашиот тим ќе го следи Илиоски на трката од ИЕШ во Глобаре, очекувајте резултати и фотографии во текот на викендот.