MK мотоциклисти на меѓународни трки

MX: По трката во Босна, Костов дојде до 4-то место во генералниот пласман

Викендов на патеката во Крешево (Босна) се возеше втората рунда од БМУ Европскиот шампионат во мотокрос, а единствен претставник од Македонија беше Борче Костов (МК Ноќни Волци).

Следете нè на:

mxglobare 2 2015 24

По четири извозени трки во шампинатот нашиот претставник се наоѓа на одличната четврта позиција во генералниот пласман. Тој на првата трка во Босна заврши на четвртата позиција, а на втората трка беше петти. Во класата МХ Ветерани се натпреваруваат и двајца возачи од Грција со Македонски лиценци. Атанасиос Папаниколаос и Петрос Танусис не отпатуваа во Босна и се наоѓаат на 12-та и 15-та позиција во генералниот пласман.

„На првата трка успеав да стигнам до четвртото место во мојата класа, тоа беше одличен резултат за мене и бодови кои ќе значат многу во борбата за првите три позиции во генералниот пласман. За жал во втората трка паднав но успеав да се вратам и да ја завршам трката на петтото место. Беше ова тежок но успешен викенд, би сакал да му се заблагодарам на мојот клуб Ноќни Волци како и претседателот на клубот г-дин Ленин Јовановски без чија помош немаше да можам да настапам на трката“ - изјави Костов за мотори.ком.мк

Според календарот следната рунда требаше да се вози во Романија, но откако беше откажана трката нашите натпреварувачи ќе можат да присуствуваат на трката во соседството на патеката Глобаре. До крајот на шампионатот преостануваат уште 6 трки.

Би можело да ве интересира

Нашиот возач Христијан Бузалковски беше повикан од страна на српски тим и понудата секако беше прифатена. Воедно,трката се вози 4 часа, а овој пат ќе имаме директен пренос на каналот Спорт Клуб 3! Во продолжение ја пренесуваме и изјавата на Бузо за мотори.ком.мк

Мото клубот Конзули од Битола својот 8-ми мото собир ќе го организира на 11-ти август со почеток од 17 часот во ноќниот клуб Парадизо во Битола.

Автономното сопирање не е некоја новост во транспортната индустрија. Веќе неколку години автомобилите се опремени со вакви системи. Но во однос на безбедносната технологија, мотоциклите малку заостануваат.

Piaggio објави нова верзија на MP3 со значителни подобрувања на моделот 500 како и целосно нов модел 350.

Само што слушнавме една информација од Harley-Davidson која веруваме дека ќе сакате да ја знаете. Веќе подолг период има гласини дека компанијата со седиште во Милвоки планира да објави нешто поврзано со нејзината иднина.

На новиот модел алгоритмите на KTM, со помош на компјутер ги корегираат грешките на возачот. Само притиснете на сопирачките и мотоциклот ќе застане. Но што доколку возачот го фати паника и премногу силно притисне на предната сопирачка кога е веќе внатре во свиокот? Мотоциклот ќе се исправи и ќе застане.