MK мотоциклисти на меѓународни трки

Македонското знаме за прв пат на релито Дакар

IMG 20130106 140425

Членот на МК Александар од Скопје, Тодор Христов ќе влезе во историјата како прв натпреварувач кој го истакнал македонското знаме на најпрестижното светско рели Дакар.

Тој на церемонијалниот старт на првата етапа во Лима (Перу) ги истакна заедно македонското и бугарското знаме. На Христов кој настапува со македонска лиценца ова ќе му биде второ учество на најпознатото рели откако во 2011 година настапи за својата матична земја, Бугарија.

Христов е пријавен во класата на квадови (четвороцикли) во која има вкупно 39 учесници и и се предвидени 14 натпреварувачки денови.

„Дакар 2013“ е со должина од преку 8.000 километри од кои половина се специјални брзински испити, а остатокот се поврзувачки етапи. Годинешното рели ќе минува покрај во Перу и низ Аргентина и Чиле, а целта е во Сантиаго на 20 јануари 2013. На листата на учесници се наоѓаат над 450 екипажи во 4 категории: мотоцикли, квадови, автомобили и камиони.

Во првата етапа во која победи домашниот натпреварувач Флорес Семинарио, Христов го освои 37 место. Втората етапа е со специјален брзински испит од 242 километри и поврзувачка етапа од 85 километри, а стартот и целта е во Циско (Перу).

Следете нè на:

IMG 20130106 140425Тодор Христов од МК Александар на стартот

Би можело да ве интересира

Изминатиов викенд во Берово се оддржа првата ендуро трка во организација на МК „Мото Велес“ и МФМА која се бодуваше за македонскиот Ендуро шампионат.

Викендов на патеката Серез во Грција ќе започне македонскиот шампионат во брзински мотоциклизам.

Piaggio ги најави новите MP3 модели меѓу кои се подобрените верзии на скутерите со зафатнина од 500cc како и целосно новите 350cc верзии.

Иако ова не беше најдобро чуваната тајна, сепак денеска и официјално ни стигна потврда дека по завршувањето на сезоната 2018 од Светскиот Супербајк Шампионат ќе заврши и  соработката помеѓу Том Сајкс и Kawasaki Racing.

Уште откако за прв пат беше споменета можноста Triumph да биде снабдувач со мотори во Moto2 шампионатот, почнаа да се појавуваат шпекулации во однос на тоа каков ќе биде планот на Британската компанија во секторот на спортски мотоцикли.

Ова решение би можело да промени многу од проблемите со кои се соочуваат електричните превозни средства.