MK мотоциклисти на меѓународни трки

Двојна победа за Бузалковски во Романија

Двајца наши натпреварувачи ја претставуваа Македонија на трките кои викендов се возеа на патеката Аданката во Романија.

Следете нè на:

Викендов на патеката Аданката во Романија се возеше втората рунда од БМУ Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам. Нашите натпреварувачи Христијан Бузалковски (МК Ендуро Тим - Водно Скопје) и Слободан Ивчески (МК Сакамото) беа единствените претставници од Македонија.

buzo pobeda romanijaХристијан Бузалковски

Во класата SP125 Христијан Бузалковски беше без конкуренција. Тој викендот го започна со одлично темпо, а на квалификациите во саботата забележа време кое беше за 1,5 секунда подобро од второпласираниот, притоа забележувајќи нов рекорд на патеката. Бузалковски одличниот настап на квалификациите го потврди и на првата трка, на која едноставно немаше конкуренција. На вчерашната втора трка проследивме ист резултат, нова победа за Бузалковски и недостижна предност на Македонецот. Во генералниот пласман Бузалковски е на првата позиција во класата SP125.

Слободан Ивчески

Во класата F1000 го проследивме настапот на актуелниот шампион Слободан Ивчески. Искусниот Цобо на квалификациите забележа деветто време кое не беше посакувно, но со оглед на големата конкуренција беше доволно добро за мотивација. Тој првата трка ја заврши на шестата позиција, од која стартуваше на втората трка во неделата. Цобо имаше одличен старт и дојде до втората позиција, а веднаш потоа и до првата. Тој беше водечки во следните два круга се додека трката не беше прекината заради пад на еден од возачите. По прекинот следуваше рестарт на трката, а Ивчески за жал не успеа да ја зачува првата позиција и на крајот мораше да се задоволи со петтата позиција.

Следната трка се вози на 3-ти јуни на патеката Плевен во Бугарија.

Би можело да ве интересира

„Можеме да се бориме за победа, но Хорхе и Марк исто така се добри на оваа патека. Затоа сметам дека воопшто нема да биде лесно“ - Андреа Довициозо.

Пред вас е Suzuki GSX-R1000 – Ryuyo, супербајк кој има 209 коњски сили и тежина од 167 килограми. За жал, од овој модел ќе бидат произведени само 20 примероци кои ќе имаат цена од 29.990 евра.

Марк Маркез призна дека добро се справува со периодот во кој нема постигнато ниту една победа во премиерната класа.

Можеби тоа е само земја на слободи во однос на полуавтоматските оружја. Но се чини дека во иднина жителите на Америка нема да имаат избор во однос на тоа каков мотоцикл ќе можат да купат.

Валентино Роси вели дека се разгледува идејата за радикална промена кај Yamaha со цел да се решат проблемите со кои се соочува тимот.

Moto Guzzi ја претстави новата спортска верзија на нивниот Moto Guzzi V9 Bobber кој сега ќе има поголеми тркала, единечно седиште и црн издув.