Замена на масло на 1000км

Дискусија во форумот 'Сервис' започната од Krste, 14 Mar 2017.

 1. Krste

  Krste Нов член

  Член од:
  10 Mar 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Слушнав досега различни мислења во врска со промена на маслото. Па би сакал да споделите ваши пракси и совети.

  Јасно ми е дека има многу разлика од типот на маслото и од самата машина, но како одредувате ? user manual ?

  Нели има разлика 1000 км во град и 1000 на отворено, или пак можеби сум во заблуда...

  Имам 4 тактна кинеска машина од 125cc и советот беше од 1000-1500km. Но мене ваквата разлика во километража од 50% ми се гледа некако многу нејасно
   
 2. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  А што кинеска машина имаш ако не е тајна;)
   
 3. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Да не тупам многу, ако е кинез на брзини со машина тип Honda CTG нај, нај обично минерално масло за моторцикл препорачувам 20-50 со промена до 2000 км мах. Ако е скутер нај, нај обично масло за автомобил препорачувам 15-40; 15-50 со промена до 1500 км мах.
  ПС. Промената препорачувам да биде на малку километри затоа што машинките немаат филтер за масло а за толку мала километража практично НЕМА ЛОШО МАСЛО!!!
  Нормално дека возење во град е мачно и повеќе го прља маслото одколку на отворено, особено тоа важи за машинче со менувач.
   
  Last edited: 14 Mar 2017
  На kolestepanov му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Krste

  Krste Нов член

  Член од:
  10 Mar 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Lifan е моторот. Има брзини.

  Мене ми препорачаа IPONE масло (наводно синтетичко) и да правам промена на 1000км.
  Ама тоа некако често ми се гледа.

  Првата промена ќе ја направам на 300 - 350 км. А за понатаму незнам.

  Дали дотурувате масло ?
   
 5. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Ќе згрешиш, ама јас одамна сум сватил дека на форумов ЏАБЕ СЕ ЗБОРУВА. Секој на крајот "знаел што треба да направи" ама сакал да го провери другиот: ИСПРАШУВАЊЕ.
  Поздрави ги у сервис и кажи им дека се ТЕШКИ КРЕТЕНИ.
   
 6. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  А штом "фабриката препорачала IPONE" дефинитивно се работи за овластен сервис на Хамачи:D
   
 7. kolestepanov

  kolestepanov Активен член

  Член од:
  27 Dec 2014
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  101
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  tomos avtomatik cafe racer
  Клуб:
  sloboden vozac
  Во кинескиот мануал пишува 15w40 . Менување на секои 2000км. Од искуство 20w50 претежно valvoline менување на 1500 до 2000км и нема проблем. имаш голем избор на мото масла 20w50.
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  470
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Значи ipone 15W-40 :). И на 1500 го менувај, таман коа ќе закаснеш ќе имаш фора до 2000 да го смениш.
   
 9. Krste

  Krste Нов член

  Член од:
  10 Mar 2017
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Неможам да се согласам со Данило дека секој прави по свое и дека не слуша совет и дека пишува на форумот за да мудрува. Невелам дека нема такви, но не се сите такви. Исто така неможам да кажувам за останатите зошто се тука.

  Можам да кажам дека јас прашувам да научам основни работи, бидејки не ги знам.
  Секако дека ја споделив вистината за тоа што ми кажаа во сервисот. Но затоа пишав и тука за да слушнам и друго мислење.

  Конкретно со маслата мислам дека се многу важни за одржување на моторот во живот.
  И бидејќи јас сум сеуште неискусен шофер сакам да ставам подобро масло.

  kolestepanov кажа дека од искуство ставаш 20w50, но зошто ?
  Ако разбирам добро тоа ќе го продолжи животот на машината малце повеќе, но ќе има малце поголема потрошувачка (3 до 5 %).
  Или пак грешам ?

  Неколку добри видеа за ознаките на маслата, ќе се најдат за некој како мене што незнае ништо за ознаките

   
 10. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  20-50 затоа што летно време температурите се страшни, за да работи мазно и да не ти штрака менувачот, а минерално за да не фрлаш пари непотребно.
   
 11. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Видеата кои си ги прикачил ја објаснуваат проточноста на маслото, тоа е особено важно кога машината е конципирана клучни делови да се подмачкуваат преку лизгање на маслен слој под притисок што кај тебе не е случај.
   
 12. kolestepanov

  kolestepanov Активен член

  Член од:
  27 Dec 2014
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  101
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  tomos avtomatik cafe racer
  Клуб:
  sloboden vozac
  3 до 5 проценти на 2.5 литри потрошувачка. Или ајде вака 700-300= 400 цена на уљето. Не одговори што мотор возиш дали клон на Хонда цг или папаки исто Хонда каб. Ако се тие тогаш тоа се агрегати што се конструирани пред 40 и повеќе години, значи со едноставна механика . Кај мене е клон Хонда цг 125 брегаста со подизачи , куглични лагери на радалица што елиминира многу карактеристики што ги имаат hi tech маслата. Затоа користам такво масло таман за него. А можиш да ставиш 15w50 синтетик а може и 20 w 50 синтетик исто . Јас разликата во цената би ја искористил за бензин да се возам со пријателите.
   
 13. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  M4-20W50-1L.png
  за мерак.
   
  На kolestepanov му/ѝ се допаѓа ова.
 14. alekkela-onak

  alekkela-onak Активен член

  Член од:
  10 May 2015
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  161
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  kawasaki
  Клуб:
  sons of the order
  зашто во видеана погоре, а и на други тестови, многу често го нема 10-40? кај нас е нај употребувано масло е тоа...
   
 15. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  10-40 се повеќе ќе се заменува со 10-30 како нормален распон на градација а 10-40 ќе се смета за градација која се употребува во посебни услови како на пример 20-50, 15-50, 10-60, 20-60 и сл.
   
  Last edited: 27 Mar 2017
  kolestepanov and vige like this.
 16. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  470
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Некако пак ми мириса на Еко и зачувај ја околината стандарди :)
   
 17. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Модернизирани матерјали, смалени толеранции и тоа дозволува снижена горна граница.
   

Разгласи за форумот