воздушно vs водено ладење

Дискусија во форумот 'Се за скутерите' започната од DACIA, 13 Aug 2017.

 1. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Што мислите што е подобро за скутери до 50цц, ладење на воздух или на вода :)
  Инспириран од вчерашното препукување со другарите .
  Мислења?
  Мое мислење е дека воздушно е стандард и скоро нема одржување, додека кај водено има пумпи, дихтуни и слични тракатанци. А и слушнав дека поише бензин трга. Вистина или само трачеви?
   
 2. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.423
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Водено ладење е подобро ако целиот систем функционира како што треба. За мајсторите по комплицирано за работа иако изумот наречен СИЛИКОН поприлично им ги скратува маките. А тоа со бензинот нема врска дали е вода или воздух.
   
  На kolestepanov му/ѝ се допаѓа ова.

Разгласи за форумот